Catharinus Forandinus Zeeman, vader van Pieter Zeeman, predikant te Zonnemaire in de periode 1862-1904 (foto Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata) Nederlandse spreekwoorden en volksuitdrukkin gen aan de bijbel ontleend, verschenen te Dordrecht in 1876. Het boek werd met zilver bekroond door de 'Hollandsche Maatschappij van Fraaie Kunsten en Wetenschappen'. In zijn lange ambtsperiode heeft ds Zeeman de nodige preken gehouden (of zoals men toen zei: "leerredes"). Enkele daarvan zijn in druk versche nen, zoals de door De Mooij en Mommaas te Zierikzee in 1902 uitgegeven Ene veertigjarige evangeliebediening te Zonnemaire. Toen Zeeman al de gevorderde leeftijd van 73 jaar had bereikt, werkte hij nog omdat men toen nog niet het ver plicht emeritaat op 65-jarige leeftijd kende. In een van de preken spreekt hij over Handelingen 7:36, waar over Mozes wordt gezegd: "Deze heeft hen de Israëlieten] uitgeleid, doende wonderen en teekenen in het land van Egypte, in de Roode Zee en in de woestijn, veertig jaren." Mozes was veertig jaar - een mensenleven! - de leidsman van Israel. Die gedachte paste de predi kant Zeeman toe op zijn ambt in Zonnemaire. Hij spreekt over: "Het hoogbelang ener gedurende een mensenleven op dezelfde plaats voortgezette prediking des Christendoms in de Nederlandsch- hervormde Kerk". En hij constateert met dank baarheid: "Wij bleven bij het leven bewaard met de zonen die wij liefhebben en over wie wij ons verheugen. Ds Catharinus Forandinus Zeeman overleed te Haarlem op 12 juni 1906. Over zijn reeds enige malen genoemde zoon Pieter Zeeman, die in het huis aan de Zonnemairse Ring zijn jeugdjaren doorbracht, is natuurlijk nog veel meer bekend. Opnieuw in kort bestek, kan over hem het navolgende worden verteld. Hij werd op 25 mei 1865 te Zonnemaire geboren als eerste zoon van het echtpaar Zeeman - Worst. Na de lagere school in zijn geboortedorp, doorliep hij in Zierikzee de HBS. In 1885, zijn examenjaar, werd hij als stu dent wis- en natuurkunde ingeschreven aan de Rijksuniversiteit Leiden. Zeeman slaagde in 1890 voor het doctoraal examen en in 1893 werd zijn proefschrift gepubliceerd. Hij kreeg in 1902 de Nobelprijs voor natuurkunde samen met Lorentz, bij wie hij in Leiden college had gelopen. Dat dankte dr Zeeman aan de ontdekking van het zogenaamde 'Zeemaneffect', leder van de twee Nobelprijswinnaars kreeg een bedrag van ruim 47.000 gulden. Bij de universiteit van Amsterdam werd hij in 1908 als gewoon hoogleraar benoemd. Universiteiten in België, Duitsland, Engeland, Frankrijk en in de Verenigde Staten verleenden hem eredoctoraten. Prof.dr. Pieter Zeeman stierf te Amsterdam op 9 oktober 1943, in zijn huis aan de Stadhouderskade. De familie ontkende ten tijde van Pieter Zeemans overlijden, dat er iets van zijn archief was over gebleven. In 1989 kwamen desalniettemin, na de dood van zijn zoon Jan Zeeman, nog papieren van de geleerde tevoorschijn. Ze verkeerden 36

Stad en lande | 2001 | | pagina 38