VILLA AAN DE WANDELING IN ZIERIKZEE Villa Wandeling 10 in Zierikzee na de verbouwing van 2000 (foto auteur) De Wandeling is aangelegd op een deel van de oude wallen van de stad Zierikzee. In de negen tiende eeuw werd na de sloop van de oude stadsmuur een plantsoen aangelegd. Dit diende zoveel mogelijk te worden bekostigd uit de opbrengst van het sloopmateriaal. Er kwamen gazons, rozenperken, bosschages en een muziek tent. Het geheel was afgesloten met hekken waarvan de notabelen zij die gemeentelijke belasting betaalden) een sleutel hadden. Als 'Kunst en Eer' speelde, konden anderen voor 10 cent ook naar binnen (I). In 1930, toen ik nog op de Oude Haven woonde, was dat niet meer zo. De hekken waren er nog, maar altijd stonden ze open. De muziektent was aan Ouwerkerk ver kocht. Nu resten alleen nog de duimen aan de kant van het huis. De voorzijde van een woning aan de Wandeling is dus ooit niet gemakkelijk v bereikbaar geweest. Voor personeel en bezorgers hadden de huizen aan de achterzijde aan de Sint Joostmeet een deur en de brievenbus. Toen mijn vrouw en ik 1992 op zoek waren naar een huis in Zierikzee, kwam Wandeling 10 in de verkoop. Het huis is in 1915 door de aannemer architect Van Tilburg in Jugendstil gebouwd. Het hoort bij een rij van zes huizen van zijn hand. leder jaar werd een huis gebouwd. In 1911 verrees Parklust, zo voortgaande in 1915 Wandeling 10 en tenslotte in 1916 nummer 11 De gemeente Zierikzee heeft vanaf 1915 geen bouwtekeningen meer bewaard, zodat helaas niet kan worden nagegaan hoe het op de ont werptekening eruitzag. Maar gelukkig bestaan er meerdere ansichtkaarten uit de begintijd van de Wandeling, zodat we het vroegere uiterlijk toch kunnen zien. In de loop der jaren hebben diverse huiseigena ren aan de Wandeling vele veranderingen aan gebracht. Ook de voorgaande eigenaar van ons pand wilde iets anders ervan maken. Toen we het kochten was deze midden in een ingewikkelde 33

Stad en lande | 2001 | | pagina 35