JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE PLANOLOGIE De leden van de Commissie Planologie waren in 2000 dr. P. P. H. Alkemade, L. Becu, dr. M. H. Cohen Stuart, H. L. Hillebrand, jhr. drs. D. M. Schorer (voorzitter), mr .C. Slager en ir. H. van der Tuin. Deze commissie houdt zich bezig met de ruim telijke ordening van Schouwen-Duiveland in de breedste zin van het woord. Zij doet dit om inhoud te geven aan een van de doelstellingen van de Vereniging, te weten het opkomen voor de bescherming van het landelijk en stedelijk schoon van Schouwen-Duiveland. Afgelopen jaar speelden er drie belangrijke geschilpunten met het gemeentebestuur. De eerste betreft de uitbreiding met nog eens 20 ha glas netto (35 ha bruto) van een kassen- concentratiegebied van ruim 20 ha (netto) nabij Sirjansland, Het gebied ligt op ca. 1 km afstand van een natuurgebied (het Dijkwater) en op een zelfde afstand van de Grevelingenkust. Mede omdat er in dezelfde polder al zeven andere intensieve groenteteeltbedrijven zijn gevestigd met een gezamenlijke omvang van 21 ha glas netto, vinden wij dat de gemeente met de jong ste uitbreiding te ver gaat. Wij worden hierin gesteund door een sterke bewonersgroep uit het dorp zelf, door de inwonersvereniging van de nabijlegen gelegen villawijk Grevelingenhout en door de dorpsraad van Sirjansland. Inmiddels (2001) heeft Stad en Lande met behulp van het Bureau Rechtshulp Zuid- Holland/Zuid met succes bezwaar aangetekend bij de Raad van State tegen het niet uitvoeren van een M.E.R.-procedure (M.E.R. Milieu Effect Rapportage). Deze voor ons positieve uitspraak is van belang, omdat het bestemmingsplan momenteel ter beoordeling bij Gedeputeerde Staten ligt, en deze het niet uitvoeren van 'een M.E.R.' dus extra zwaar zullen laten meewegen. De andere kwestie betreft de groene zone ten westen van Zierikzee. Sinds de eerste grote stadsuitbreiding van deze monumentenstad in de jaren zestig van de vorige eeuw hebben gemeen tebestuurders en Monumentenzorg ervoor gezorgd dat er tussen de nieuwe wijken ten westen van de oude stad een ruime, onbe bouwde zone werd gehandhaafd om het zicht op de oude stad in zo authentiek mogelijke vorm te handhaven. In de wandeling heet die zone 'de groene schil'. Het nieuwe gemeentebestuur ontkent het bestaan van een dergelijke opzet en wil deze zone nu geleidelijk laten volbouwen, onder andere met een prestigieus bankgebouw. Wij zijn daartegen. Bij de gemeente speelt een rol dat zij de meeste grond ter plaatse zelf bezit en deze waar mogelijk te gelde wil maken. De laatste kwestie zal u nog vers in het geheugen liggen. De bouw van het nieuwe gemeentehuis heeft heel wat stof doen opwaaien, niet alleen binnen de Vereniging maar ook onder de eilan- delijke bevolking. Het is u bekend dat Stad en Lande de juridische procedure tegen de bouw van het gemeentehuis heeft gestaakt. Wij hebben u daarvan in een brief aan de onze leden op de hoogte gesteld. De derde kustnota is inmiddels een feit. De Vereniging heeft onlangs in een brief aan het waterschap Zeeuwse Eilanden haar bedenkingen geuit tegen het voornemen van Waterschap en Gemeente toe te staan dat de exploitanten van een aantal tijdelijke strandpaviljoens op de Schouwse stranden deze voortaan het hele jaar door zullen mogen hebben. Tot dusver waren de Schouwse stranden in winter en voorjaar ongerept. Inmiddels heeft het gemeentebestuur laten weten dat het niet zijn bedoeling is overal per manente eet- en drinkgelegenheden toe te staan. Men schijnt het aantal permanente paviljoens tot vijf a zes te willen beperken. De enige reden die het voor die toestemming aanvoert is dat men deze ontwikkeling niet kan tegenhouden, omdat er geen goede redenen zijn waarom op Schouwen niet kan wat elders aan de Zeeuwse kust wel is toegestaan. Wij vrezen dat de Gemeente hiermee de deur naar een verdere bebouwing van het strand op een kier zet, en dat de Schouwse kust er over een x aantal jaren net zo zal uitzien als die van 20

Stad en lande | 2001 | | pagina 22