EXCURSIE NAAR EUSDEN EN HET BIJBELS OPENLUCHTMUSEUM In Heusden gaan we bij banketbakkerij en koffie- en theeschenkerij Bertels koffie drinken. Dit is gelijk goed om in historische sfeer te komen: Het pand dateert uit 1600 en de gevel is acht- tiende-eeuws. De oude bakkerswinkel is ingericht in de sfeer van Anton Pieck en Charles Dickens, met oude stopflessen, kleine ruitjes en koperen weegschaaltjes. In de koffie- en theeschenkerij waande ik me in een bakkerijmuseumpje met een balkenplafond en veel oude koekplanken, bakkersgereedschap en vormpjes langs de wanden. In 1296 kreeg Heusden stadsrechten, dus in dezelfde eeuw als Zierikzee en Brouwershaven. Heusden is een zeer strategisch gelegen vest ingstad aan de Maas, grensgebied van Holland en Brabant, dus streden de graven van Holland en de hertogen van Brabant in de Middeleeuwen om dit gebied. Diverse malen werd Heusden belegerd en veroverd of geteisterd door overstro mingen. De stad ging over naar de prins van Oranje met de Pacificatie van Gent in 1577. In de Tachtigjarige Oorlog speelden vuurwapens als kanonnen en musketten een belangrijke rol in de oorlogvoering. Stenen vestingmuren werden aan puin geschoten, zodat men wat anders moest bedenken ter verdediging van een stad. Aan het eind van de zestiende eeuw werd Heusden dan ook versterkt onder leiding van fortificatiemeester Jacob Kemp tot een stervormige vesting met acht zware bastions, dikke aarden stadswallen met overdekte wegen, contrescarp buitenboord van een vestinggracht) en ravelijnen in de grach ten ervoor. Alles werd omgeven door brede grachten. De vestingwerken van Heusden waren vermaard in heel Europa en dienden als voor beeld in handboeken over vestingwerken. Helaas werd de vesting bij koninklijk besluit van 1821 ontmanteld en voor een deel verwijderd. In 1944 werd het fraaie gotische stadhuis met zijn renaissancetoren opgeblazen door de terug trekkende Duitsetroepen. In 1968 is men begonnen met de restauratie van de vesting, die we nu in volle glorie weer kunnen aanschouwen. Oude grachten zijn weer uitgegraven en bastions weer opgebouwd of gerestaureerd. Diverse oude gevels bleven bewaard in Heusden, zodat de stad zeer de moeite waard is om te bekijken. Het Bijbels Openluchtmuseum bij Nijmegen bestaat sinds 1914. Het werd opgezet door vooraanstaande rooms-katholieke kunstenaars als Jan Stuyt en Piet Gerrits. Het ligt in de Berg en Dalse heuvels en bossen. Van rooms-katholieke devotieplaats is het recentelijk omgevormd tot themapark over het Palestina uit de Bijbel. Het omvat een overdekt binnenmuseum en een groot openlucht gedeelte. In het binnenmuseum is een expositie ondergebracht over het ontstaan van Tenach, Bijbel en Koran. Het maken van papier uit papyrus wordt getoond en de ontstaans geschiedenis van Jodendom, Christendom en Islam wordt in beeld gebracht. In het buitenmuseum vinden we onder meer een oosters dorpje met een aantal blokvormige huizen op verschillende niveaus en van verschil lende afmetingen, met platte daken en kleine Het Bijbels Openluchtmuseum bij Nijmegen (foto Museum) 25

Stad en lande | 2001 | | pagina 27