JAARVERSLAG VAN DE MONUMENTENCOMMISSIE JAERVERSLAG VAN DE STREEKTAELCOMMISSIE De commissie bestaat uit; mevrouw Betty Blikman - Ruiterkamp, de heren Hugo Doeleman (voorzitter), Daan Joppe, Lex Luijendijk, Theo de Meester, David Schorer en Henk Spijkerman. Om gezondheidsredenen heeft de heer Wim Sprengelmeyer zich uit de commissie teruggetrokken. Pogingen zijn ondernomen om het (nog) niet beschermde knechtswoninkje van de familie De Vlieger in Zonnemaire te doen verplaatsen naar het terrein van de museumboerderij Goemans- zorg te Dreischor. De heer Piet Boot heeft de woning getekend. De commissie is doende een inventarisatie te maken van de nog aanwezige geschenkwonin gen uit de jaren 1953/1954. Bezien zal worden of er woningen in aanmerking kunnen komen voor een beschermde status. Door de aandacht te vestigen, onder andere middels onderzoek en publicatie door mevrouw Blikman, op de munitiekelder te Zierikzee zal deze door de Gemeente worden behouden en ingepast in de toekomstige tuin van het gemeen tehuis. De restauratieplannen van de pakhuizen in de Meelstraat werden beoordeeld. Er waren geen redenen om opmerkingen te maken. De woning Ring 38 te Dreischor werd door de commissie voorgedragen om op de Rijksmonumentenlijst te plaatsen. Deze voor dracht is nog in behandeling. De woning Ooststraat 21 te Dreischor werd beoordeeld, doch niet geschikt bevonden om voor te dragen als rijks- of gemeentelijk monument. Namens de commissie is bij de Gemeente aan dacht gevraagd voor het onderhoud van een 'jong monument', het torentransformatorstation te Dreischor. De onderhoudstoestand laat duidelijk te wensen over. Een aanvang is gemaakt met de inventarisatie van geslaagde restauraties. Het ligt in het voor nemen aan initiatiefnemers een oorkonde uit te reiken. Hugo Doeleman 't Is een rustig jaer ore. De saemestèllieng van de commissie is nie verangderd. Dat betekent dat 'r êên hepensioneerden in zit: Jóóst Rotte. De rest, Jannie Bil, Tineke Deurloo, Arie Damman in ik 't aoltied ma druk mï van aolles in nog wat. Ma ok in twêêduuzend konde m'n un aevend orhanisere. In feberwoari in maaie m'n dae over verhaederd. Ja, die verhaederiengen bin aoltied stik gezéllig! Soms loape de traenen over je kaeken! Op drie novèmber ieuwe m'n un Zêêuwse aevend in Slot Aemstie. Êên aevend is bliekbaer te weinig, m'n adde wï ongderde kaerten tekort! Dae hae m'n 's over dienke- D'n aevend op z'n eihe was wï un deuslaend suuksès! Mi vertalers as Wim de Vrieze in Maarten Dijkman mot dat lukke. Ria Beije in Louwtje de Jonge uut Öósterlangd deeje un paer saemespraekjes. Ok leutig! In dan ammen nog een Bru's trio, de zóhenaemde Bruse babbelaers; Ineke van den Houten, Mieneke Kik in Marietje de Vlieger. Die maekte d'r êêmae wat van! Ja, m'n lékker elache! Kant'ooi zurhde wï vó de vèrsjes tussendeu. julder trouwes die cd noe a ekocht? Dat kan nog steeds Hènk Blom eit 'r nog genogt! In dan vö twintug gulden, 't is bienae vó niks! Of t'r dit jaer ok nog wat van de hrongd komt is vó iederéén nog un vraeg. Noe de concèrtzael verdwient èbbe ongs ok un probleem, dat zü julder wé behriepe. Ouwt de krangten ma in de haten, dan zie je van eihes of t'r nog wat te doen is op Zêêuws hebied. Henk Kesteloo 13

Stad en lande | 2001 | | pagina 15