DE TACHTIGSTE VERJAARDAG VAN MIEL SCHALKWIJK De stamboom of de kwartierstaat van menige Schouwen-Duivelandse familie vermeldt in het voorwoord een bijzonder dankwoord aan ir. E. C. Schalkwijk uit Delft. Al jaren lang onder steunt deze bijna tachtigjarige genealoog vanuit zijn vaste plek binnen het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag (in de wandeling vaak als CBG aangeduid) het onderzoek van zijn colle ga's met de door hem verzamelde gegevens over vele tientallen Schouwen-Duivelandse families. Emile Christiaan Schalkwijk, een telg uit het be kende Schouwse geslacht van die naam, werd op 7 september 1921 in Surabaya geboren. Zijn grootvader ontvluchtte in de negentiende eeuw de landbouwcrisis in Nederland en werd planter in het voormalige Nederlands-lndië. Miels' vader was bedrijfsingenieur bij het Marine- Etablissement in Surabaya. Op dertienjarige leeftijd werd hij - net als twee andere broers die reeds naar Nederland waren vertrokken - naar Wageningen gestuurd om daar de middelbare school verder af te maken en ver volgens werktuigbouwkunde te studeren aan de toenmalige Technische Hogeschool in Delft. Als gevolg van de Tweede Wereldoorlog zag hij, als reeds getrouwd man, pas in 1946 zijn ouders weer terug. Al tijdens zijn studententijd begon hij zich te interesseren voor de geschiedenis van zijn familie. Daarbij kwam hij tot de ontdekking dat hij ver want was aan verschillende Schouwen- Duivelandse families: familienamen als Bakker, De Glopper, Hocke, Hoogenboom, Kooman, Krepel, Krijgsman en Moolenburgh kwamen voor in zijn Zeeuwse kwartieren. Ook over deze fami lies ging hij gegevens verzamelen en raakte daar door steeds meer bekend met genealogisch Schouwen-Duiveland. Na zijn werkzame leven bij de fabriek voor stalen ramen en cv-installaties Koninklijke Fabriek F. W. Braat - Delft en het Nederlands Normalisatie Instituut Delft, rangschikte Miel alle verzamelde gegevens volgens een uniek eigen systeem in een of meer mappen per familie. Daarnaast ging hij, eerst tweemaal maar al spoedig vijfmaal per week, als vrijwilliger werken bij het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag. Vanuit zijn strategische positie daar hield (en houdt) hij de aanvragen vanuit de studiezaal in de gaten. Zodra een verzoek om gegevens over een van 'zijn' families verschijnt, zoekt hij zelf desbetref fende stukken bij elkaar en gaat ze persoonlijk aan de aanvrager overhandigen. Velen zullen zich de vriendelijke, charmante verschijning van deze 'Schouwse gastheer van het CBG' bij hun tafel in de studiezaal nog herinneren. Op die manier legde hij vele, vaak langdurige contacten, die even zovele aanleidingen waren voor uitwisseling van familiegegevens. Daarnaast ploos hij minu tieus dagelijks de Zierikzeesche Nieuwsbode en tegenwoordig de Provinciale Zeeuwse Courant uit op zoek naar bekende namen. De omvang van de collectie werd hierdoor dusdanig dat Miel het verstandiger vond om het geheel over te brengen naar het CBG. Het resultaat van al zijn arbeid is momenteel een verzameling, die ca. 130 families omvat en een lengte beslaat van 40 meter planklengte. Met recht kan dus over "De Collectie Schalkwijk" worden gesproken. Een Schouwen-Duivelandse olievlek binnen het Haagse Centraal Bureau voor Genealogie, die zich nog dagelijks uitbreidt. Een Miel Schalkwijk (foto Jacques Hartman) 14

Stad en lande | 2001 | | pagina 16