DE SCHOUWSE BURGERDRACHT IN 1854 Thans is het tijdstip daar, het laatste in dit leven, En tevens 't akligste ook, dat ge immer ondervond; Hier, op een strafschavot, den laatsten snik te geven! Een killen schrik bevangt me op dezen droeven stond. Eens waart ge elks achting waard', door Huwlijks-min verbonden, En dronk de Zaligheid van een gelukkige Echt; Eens hebt gij al het zoet des levens ondervonden, En thans is u 't genot van al dat heil ontzegt. J. H. Midavaine Geraadpleegde bronnen Zeeuws Documentatiecentrum (ZDC), Middel- burgsche Courant 4 januari 1817 en 11 november 1817. ZDC, Zedelijke overdenkingen voor, bij en na de teregtstelling van Marinus van Nieuwenhuyzen, Middelburg 1817. Zeeuws Archief (ZA), Archief Colleges van Toe zicht op de Strafinrichtingen in Zeeland, inv. nrs. 218 en 367.194. ZA, Archief van het Hof van Assisen te Middel burg, inv.nrs. 2 en 53. ZA, Doop- trouw- en begraafboeken van Brou wershaven en Eikerzee. Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, Bevol kingsregisters van Ellemeet, Eikerzee, Middelburg en Nieuwerkerk. Kleding van een burgermeisje dat eieren komt kopen op de botermarkt in Zierikzee in 1854. (foto C. Oosterloo) Er bestaat een mooie gekleurde plaat van de botermarkt in Zierikzee, zoals die in 1854 eruitzag. Deze plaat is al eens afgebeeld in nummer 87 van dit blad. Saskia Eggink - du Burck Op de plaat zien we alleen vrouwen. Mannen hadden op zo'n markt waarschijnlijk niets te zoe ken, omdat ze naar de graanbeurs gingen of an- .dere zaken te doen hadden. Wel jammer, want nu weten we niet hoe het mannenkostuum toen eruitzag. In de bijbehorende beschrijving wordt opgemerkt: "De manskleding biedt geene bijzon derheid aan, waardoor zij zich bepaald onder scheidt van die in andere streken." En daarmee moeten we het dan maar doen. Wat de vrouwen betreft, zien we op deze plaat drie verschillende kostuums. De meest linkse vrouw zit op een bank met de mand met boter op schoot en naast haar, op de grond, een grote mand met witte kool. Het is een meerbejaarde vrouw uit de burgerstand van Duiveland. Ze draagt op haar muts een strohoed met blauw zijden voering en afhangende linten. Ook Jan 9

Stad en lande | 2001 | | pagina 11