VERSLAG EXCURSIE STAD EN LANDE zaten. Door te hurken op plaats te nemen op de kakstoel konden ze hun 'evoeg' doen. Na deze intieme onthulling wil ik nog iets kwijt over de sieraden die bij dit kostuum worden gedragen. Behalve het oorijzer met gouden krullen, droeg deze vrouw om de hals drie toeren bloedkoralen met een gouden knipslot. Met deze bijdrage wil ik mijn serie artikelen beëindigen die ik namens De Arke heb geschreven over de Schouwse klederdrachten. Alles wat mij over de Schouwse dracht bekend is, is neerge schreven in dit blad. Ik dank alle lezers voor hun belangstelling en de redactie voor het plaatsen van de artikelen. Het ga u goed! S. Mol - Kleinepier Op zaterdag 1 september hield de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland de jaar lijkse excursie. Er gingen 67 mensen mee, om welke reden twee bussen waren gehuurd. Voordat we om kwart over zeven op het parkeer terrein Scheldestraat aankwamen, hadden we op de radio de weersvoorspelling kunnen horen: bewolking met hier en daar een paar flinke buien, ledereen was er, dus konden we precies op tijd wegrijden, door Noord-Brabant naar Heusden. Onderweg kregen we inderdaad een paar flinke buien. We kwamen vlot in Heusden, daar stond de koffie en het gesorteerde gebak al op ons te wachten in de gezellige lunchroom, vol met oude koekplanken en steekvormpjes van banketbakkerij Bertels. Het smaakte allemaal uitstekend en diver se mensen kochten er nog wat lekkers voor 's zon dags bij de koffie. We kregen drie gidsen die over Heusden vertel den. Het is een oude stad, die in de dertiende eeuw stadsrechten kreeg. Aanvankelijk was het een ronde vestingstad met muren en poorten. De haven liep tot midden in de stad, maar werd in de negentiende eeuw gedempt, omdat hij verzand was en geen functie meer had. Eind twintigste eeuw kreeg men weer wat belangstelling voor het verleden en vanaf 1968 werd Heusden een be schermd stadsgezicht en begon de restauratie: de Bij de fraai gerestaureerde vismarkt uit de Bataafse Tijd in Heusden kregen de deelnemers aan de excursie uitleg van de gidsen (in het midden een van de gidsen, met gestreept shirt) (foto auteur) 11

Stad en lande | 2001 | | pagina 13