NIEUWE LEDEN was misschien voor eigen gebruik. In november van laatstgenoemd jaar werden in de winkel van kruidenier en koekenbakker Jan Gerrit Beugeman, gevestigd in de huizen op de hoek van de Dam en de Poststraat*, "ronde moppen", "speculatie" en "schroysel" te koop aangeboden. Men kon hier van na betaling van drie of zes stuivers een pond meenemen. Waarschijnlijk behoorden "Melis broden", "grove en fijne bollen", "Spaansch brood", "Haagsche bollen" en "spektjes" tot Beugemans kleinere koeksoorten. Aan suikerwerk verkocht hij bruidssuikers "in soort" voor negen stuivers per pond. De pastoor van de parochie Zierikzee, Johannes Seeuwen (overleden 19 december 1808), lega teert bij zijn testament van 7 mei 1808 aan het "Roomsch-Catholyk Armenkinderhuis" aldaar, een obligatie ter waarde van duizend gulden die jaar lijks tweeënhalf procent rente doet. Dit waarde papier moet, overeenkomstig de bepaling van de geestelijke, worden bewaard door degenen die na hem het pastoorsambt zullen bekleden, een van de kerkmeesters van de parochie en een persoon naar keuze van de toekomstige pastoors. Zij dienen het te bewaren in "een daartoe te ver vaardigen kistje verzien met drie differente slo ten", waarvan ieder van hun een van de sleutels onder zich behoort te houden. Zij moeten de rente afgeven aan het bestuur van de liefdadig heidsinstelling, dat daarvan noodzakelijke kleding voor de kinderen moet kopen. Verklaring van benamingen van de koeksoorten N.B. Helaas kon niet over alle soorten informatie worden gevonden. - bitterkoekje rond koekje gebakken met bittere amandelen - mop(pe) gekruid boterkoekje - spektje ovaal koekje (spekje) - schroysel platte, dunne kruidkoek (schróösel) (in de Westhoek wordt deze koeksoort heden- tendage nog verkocht ter gelegenheid van het Strao-rieën) Belangrijkste geraadpleegde bronnen - Zeeuws Archief (ZA), Weeskamerarchief Zierikzee, inv.nrs. 102-2, 102-6 en 163-2 (boedelinventarissen van Adrianus Blaskens en Jan Gerrit Beugeman en afschrift testament Johannes Seeuwen) en zonder inv.nrs. (rekening van de administratie van het vermogen van Claes Jobsz. en Anneke Jobsdr. en de boedelinventaris van Johannis van Houten). - Ha. C. M. Ghijsen, Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Den Haag 1964. Het betreft de panden Dam 1 en 1 a. In onze tijd kunnen we op nummer 1a nog steeds zoete lekkernijen kopen, want in dit pand is nu Chateau Ickx, een chocolaterie, gevestigd. Mevrouw R. Costa - Post te Zierikzee De heer mr. F. Th. Dijckmeester, Amersfoort De heer mr. J. van Felius, Schuddebeurs De heer W. H. Kesteloo, Nieuwerkerk De heer G. W. Klompe, Burgh-Haamstede De heer L. Kristelijn te Aalsmeer De heer R. I. Moerland te Burgh-Haamstede De heer A. Roks, Zierikzee De heer L. F. H. Theijsen te Utrecht De heer A. G. van Veen, Zierikzee De heer M. Vink te Oegstgeest De heer H. Zielman te Putten 23

Stad en lande | 2001 | | pagina 25