VAN DE REDACTIE VAN HET BESTUUR Welke bijzonderheden zijn er bekend over de in 1815 gepleegde moord op het bejaarde Elker- zeese echtpaar Van den Bout - Padmos? Waar is het veldboek 1772 van de polder De Vierbannen van Duiveland gebleven? Op deze vragen krijgt u een antwoord bij het lezen van nummer 102 van het Mededelingenblad Stad en Lande. Ook kunt u hierin lezen over de nieuwe monumenten specialist van de gemeente Schouwen-Duiveland, de excursie naar Gelderland en welke gebak- en koeksoorten tijdens een feestelijke gelegenheid in de achttiende eeuw konden worden gepresen teerd. Mevrouw Mol - Kleinepier, van Streek- drachtvereniging De Arke, neemt afscheid van u als schrijfster van de streekdrachtrubriek. Heuglijk nieuws is het antwoord op de laatste vraag: dankzij de aankoop van de SNS Bank te Zierikzee berust genoemd kaartboek van de Vierbannenpolder weer op Schouwen-Duiveland. De bank is van plan het in bruikleen te geven aan het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Niet onvermeld mag blijven dat de schrijver van de bijdrage, de heer drs. Paul Post te Bloemendaal, zich heeft beijverd om het afgedwaalde archief stuk weer naar Schouwen-Duiveland te laten terugkeren. In het vorige nummer wordt in de bijdrage over de rouwborden in Renesse niet vermeld, dat de heer Jan Boot uit Burgh-Haamstede een groot y<^^E\N. Ex/^>sJ deel van het restauratiewerk heeft verricht. Op verzoek van de schrijver vermeldt de redactie daarom hier zijn naam. Boot besteedde menig vrij uurtje aan het herstel van deze kleine monu menten waarmee de Jacobuskerk van Renesse is versierd. Naar aanleiding van de verschijning van het honderdste nummer heeft de redactie in juli twee brieven ontvangen. De bijdrage over de Brouwers- havense boerderij Schuitkaai riep bij mevrouw Kempff - Van Sluys te Den Haag herinneringen op. Haar vader was daar in de jaren 1925-1928 werkzaam als paardenknecht en zijzelf vierde er toen de verjaardag van Klaartje, een van de dochters van eigenaar Herman Gast. Mevrouw Ten Hoeve - Jumelet te Castricum bevestigt in reactie op de bijdrage over het mosselvissers- geslacht Jumelet, dat deze Franse familienaam in Bruinisse absoluut geen bijzonderheid is. Uit het gezin waaruit haar moeder Jumelet - Okkerse voortkwam, trouwden drie kinderen met een persoon met deze achternaam, terwijl ook een oudtante met een Jumelet in het huwelijk trad. Onlangs heeft Liesbeth van der Doe - van der Geest besloten om de redactie te verlaten. Zij heeft sinds 1997 aan het Mededelingenblad gewerkt. Gelukkig continueert zij het schrijven van haar bijdragen voor de boekenrubriek. De Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland staat bekend als de grootste vereniging van Schouwen-Duiveland. Dat is iets waarop je als bestuur trots kan en mag zijn, maar tegelijk ook iets waarvoor enig nadenken op zijn plaats is. Meer dan 820 leden telt de vereniging, van wie je er maar weinig te zien krijgt. De Voorjaars- of Najaarsvergadering is goed bezocht als er rond de 100 mensen zijn, een reisje gaat (met verlies) door als er ongeveer 70 leden meegaan (en het was weer een prima reis naar Heusden en het Bijbels Museum in september!). Het blijkt dus dat heel veel leden best geïnteres seerd zijn, maar zich (nog?) niet geroepen voelen om binnen de Vereniging wat actiever te worden. En dat is jammer, want juist aan actievere leden hebben de diverse commissies behoefte. In een eerder voorwoord riep ik u al op om lid te worden van de Commissie Kleine Monumenten.

Stad en lande | 2001 | | pagina 3