EEN DUBBELE MOORD IN ELKERZEE Toen Jacob Padmos in de vroege morgen van de 23S,E december 1815 om zeven uur aankwam bij de hoeve van Tonis Fransz. van den Bout, waar hij als dorser in dienst was, zag hij dat de schuurdeur open stond. Binnen kijkend ontdekte hij twee klompen en een paar benen. Geschrokken door deze ontdekking haastte hij zich naar de woning van zijn dochter een eindje verderop, waar hij zijn verhaal deed. Samen met haar en even iater gevolgd door de zoon van Van den Bout, gingen ze terug naar het huisje, dat gelegen was aan de "gewone rijweg" even buiten Scharendijke in de gemeente Eikerzee Elkerzeeseweg). Daar deden ze een gruwelijke ontdekking: de 81-jarige Tonis Fransz. van den Bout en zijn vrouw Geertje Jacobsdr. Padmos lagen dood op de vloer, tilings werd de schout van Eikerzee van het gebeurde op de hoogte gesteld, die daarop onmiddellijk samen met de vrederechter van het kanton Brouwers haven en een chirurgijn naar het huisje gingen, waar ze om tien uur aankwamen. In de schuur vonden ze de lijken van de twee bejaarde mensen, die bovenop elkaar lagen. Op het erf lagen twee plassen bloed, met in één ervan een deel van de hersenen van een der slachtoffers. Iets verder stond een eikenhouten kist, waarvan het middel ste achterpaneel was opengeslagen. Vlakbij lagen enige losse geldstukken en bij de dam stond een lege jeneverfles. In het woonhuis vond men op de haard een enigszins krom gebogen blikken lamp en op de vloer lagen enkele druppels bloed. Op last van de vrederechter werden de lijken naar het woonhuis gebracht. Terwijl men daar mee bezig was, vond men tussen de twee lichamen een be bloede knuppel van elzenhout. Omdat duidelijk was, dat de bewoners niet op een natuurlijke wijze waren gestorven, werd het Gerechtshof in Zierikzee gewaarschuwd. Om half vijf diezelfde middag kwamen dr. A. Levinson, de rechter van instructie, de griffier, de chef veldwachter, de gerechtsdienaren Cornelis van den Berge en Coenraad de Jonge in het huisje van de vermoorden. Levinson onderzocht samen met chirurgijn De Granje de slachtoffers. Aan het De eikenhouten kist waarin de geldzakken werden bewaard, die vier personen het leven zouden kosten (uit: 'Schouwen zoals het was 3

Stad en lande | 2001 | | pagina 5