meentearchivaris van Goes. Ze doorliep zodoen de de middelbare school in die plaats om vervol gens weer uit de provincie te vertrekken voor verdere scholing. In Utrecht studeerde ze ge schiedenis en kunstgeschiedenis. Daarna volgde ze een opleiding aan de Rijks Archiefschool in Den Haag. Snel daarop volgde een eerste baan als hoofd externe dienstverlening bij het Rijksarchief in Assen. Van 1992 tot 1998 was Annelies gemeen tearchivaris van Leeuwarden, een baan waarvoor ze werd geacht de Friese taal te leren. "Daar kun je niet omheen. De Friese identiteit leeft heel sterk, zowel in de stad als op het platteland. Kinderen leren Fries op school en krijgen de Friese geschiedenis mee. Over het algemeen is er veel interesse voor de eigen historie. Je ziet dat ook aan de projecten die ze daar onder meer bij het Ryksargyf ontwikkelen." Van Leeuwarden stapte ze over naar de hoofd stad. Voor het Gemeentearchief Amsterdam verrichtte ze als freelancer inventarisatie-werk zaamheden. In 2000 en 2001 werkte Annelies als interimhoofd op de afdeling Archieven van het Gemeentearchief Rotterdam. Een ander uiterste, want, vertelt ze, de belangstelling voor Rotter damse oude papieren is in tegenstelling tot wat je van een grote stad zou verwachten, enorm. Hoewel ze haar Rotterdamse periode als een hectische omschrijft die voor het grootste deel opging aan management, viel haar wel op dat in die stad gigantisch veel wordt aangeboden. "Voortdurend kwamen mensen met persoonlijke archieven, dagboeken, knipsels, foto's en wat al niet meer, met de vraag of dat niet wat voor het archief zou zijn. Ik heb dat nergens anders zo meegemaakt". Na voornoemde rij voornamelijk inhoudelijke archiefbanen, is Annelies in haar huidige functie in Zierikzee meer 'op de vloer' bezig, zoals ze het zelf omschrijft. Ze legt verder uit: "In de studie zaal bijvoorbeeld, werk ik op de achtergrond. Ik kijk onder meer of de inventarissen en plaatsings lijsten correct zijn en vervang ze indien nodig. De opzet van het archievenverzicht is veranderd. Daarbij is er alleen nog onderscheid tussen over heidsarchieven, particuliere archieven en ver zamelingen. Het onderscheid tussen de archieven uit de vroegere zes gemeenten valt weg." Verder coördineert Annelies de activiteiten van de vele vrijwilligers die nadere toegangen maken en overlegt ze met deze mensen over nieuwe projec ten. Ook de samenstelling van de eigen nieuwsbrief 'Populus Scaldis' valt mede onder haar hoede. Net als in Rotterdam worden ook in Zierikzee nogal eens historische documenten aangeboden. Zij het dan niet op zo'n grote schaal, maar toch genoeg om Annelies ook genoeg werk te bezorgen. Ze bekijkt of de foto's, tijdschriften, persoonlijke papieren en dergelijke, interessant zijn om op te slaan in bijvoorbeeld een van de verzamelingen die het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland rijk is. Veel tijd heeft Annelies de afgelopen maanden besteed aan het opstellen van een plan van aanpak om te komen tot automatisering van de papieren overzichten, die nu in volle gang is. De diverse inventarissen en plaatsings-lijsten (toegangen op de archieven) alsmede de biblio theekcatalogus worden gekoppeld, zodat in combinatie met nadere toegangen straks een heel dekkend net van informatie over Schouwen- Duivelandse bronnen uit de computer valt te toveren. De inventarissen, plaatsingslijsten en catalogi van de overheidsarchieven, particuliere archieven en de verzamelingen zijn al ingevoerd. Een deel van de gemeentelijke archieven is echter nog niet toegankelijk gemaakt. Hierbij gaat het onder meer om stukken die na de samenvoeging van de diverse voormalige gemeenten zijn binnengekomen. Annelies verwacht dat - als het automatiseringsproces naar wens verloopt - de inventarissen, plaatsingslijsten en nadere toe gangen van het hele beschreven deel van de door het Gemeentearchief beheerde archieven over een jaar op Internet zijn te vinden. Thans is dat reeds het geval met de toegangen van de archieven en verzamelingen. "De automatisering komt nu echt goed van de grond. Ik vind het zelf prachtig om te doen, ontzettend leuk. Van archivaris tot digitaris, een hele mooie wending!" Carolien de Vrieze 12

Stad en lande | 2002 | | pagina 14