De heer Adriaansens, voorzitter van de Provinciale Commissie Zeeland van de Bond Heemschut, krijgt van de voorzitter van de Commissie Monumenten het woord in verband met de uit reiking van de oorkonden. Stedenbouwkundige Adriaansens, kunsthistoricus mevrouw Sens en architect Poley vormen de jury die op verzoek van de Commissie Monumenten heeft geholpen bij het maken van een keuze uit een selectie van een tiental herstelde gebouwen. Adriaansens vindt dat de Vereniging een goede zet heeft gedaan, om periodiek personen een pluim op de hoed te steken voor hun werk aan het Schouwen-Duivelandse historisch onroerend goed. Aan de heer en mevrouw Gast - Van der Wekken wordt de eerste oorkonde uitgereikt. De jury is van mening dat hun vroegere stads- boerderij in Brouwershaven "op een zeer goede en liefdevolle manier" is gerestaureerd. Behoud van boerderijen, en vooral ook van de daarbij behorende schuren, staat in deze tijd zwaar onder druk. De gebouwen voldoen in mindere mate aan de eisen gesteld door de moderne bedrijfsvoering en dus lijken ze gedoemd te ver dwijnen. De tweede oorkonde is voor de heer en mevrouw De Looze - Kraanen. Zij hebben een voormalige vlasserij veranderd in een woonhuis annex kantoor. Het gaat hier weliswaar niet om een geklasseerd monument, maar huis en schuur zijn waardevol genoeg om te ijveren voor behoud ervan. Met de vestiging van het kantoor in het woonhuis en het situeren van het nieuwe woon gedeelte in het oude bedrijfsgedeelte, is het com plex op een goede wijze ten nutte gemaakt, vindt de jury. Aan de heer Adriaansens en aan de twee andere juryleden wordt als dank voor hun inspanningen een bos bloemen en een exemplaar van het jaarboek 2001 uitgereikt. Bestuursleden mevrouw ing. S. H. Eggink - du Burck alsmede de heren A. J. Boon en ir. H. J. van 't Haaff (secretaris) zijn aftredend. De heer Van 't Haaff wordt geprezen om de consciëntieuze wijze waarop hij het secretariaats werk heeft uitgevoerd. Mevrouw Eggink, maar liefst twintig jaar lid van het bestuur, is in Stad-en-Lande-kring ook bekend geworden door het werk voor de Commissie Excursie en de Commissie Mededelingenblad. Zowel haar inbreng als de inbreng van de heer Boon, aftre dend omdat hij niet genoeg tijd kan vrijmaken voor het bijwonen van de bestuursvergaderingen, waren uiterst bruikbaar. Als blijk van erkentelijkheid voor hun inzet ontvangen de aftredende leden van het bestuur een geschenkbon. Als opvolgers van Eggink en Boon worden benoemd achtereenvolgens: mevrouw A. C. W. Sluis, lid van de Commissie Excursie, en de heer F. Babijn te Zierikzee, gewoon lid van de Vereniging. De aanwezige leden stemmen in met hun benoeming. Een opvolger van de huidige secretaris is nog steeds niet opgespoord. Nogmaals wordt aan de leden gevraagd of zij willen helpen zoeken naar kandidaten. Tijdens de rondvraag leest de heer De Spirt de eerder ter sprake gekomen e-mail voor. Hieruit blijkt zijn verbazing over de opmerking van de voorzitter. Erbrink stelt in nummer 103 van het Mededelingenblad Stad en Lande dat de bouw van een hoog gebouw als een theater in 'de groene schil', op het terrein van het tijdelijk gemeentehuis, zou kunnen geschieden met instemming van het bestuur. Niet alleen ziet De Spirt het gevaar van een te kolossaal bouw werk nabij de stadswal, ook vreest hij gemiste inkomsten bij de horeca-exploitanten in de Zierikzeese binnenstad. Hij acht het beter nog jaren te wachten tot een geschikte locatie zich in het centrum aandient, dan buiten het centrum te gaan bouwen. De heer De Spirt is van mening dat tot op heden niet goed is onderzocht of het Mondragoncomplex misschien tóch als theater kan worden gehandhaafd. Ook is aan de moge lijkheid van de bouw van een theater in combina tie met een parkeergarage op het terrein van de Mosselboomgaard nog te weinig aandacht geschonken. De voorzitter besluit de vergadering en beveelt aan de met dia's te ondersteunen voordracht van de genoemde heer drs. P. F. Vleugel, leraar geschiedenis aan het Albeda College te Oud- Beijerland en lid van het Verenigingsbestuur, die zal gaan over de geschiedenis van de 'moerne- ring' zoutwinning uit veengrond) te Zierikzee en omgeving. De handel in zout als bestanddeel van de afgestoken stukken Schouwse veengrond 14

Stad en lande | 2002 | | pagina 16