folders en reclameposters over reismogelijkheden geïnformeerd. De RTM moest na een mindere periode weer opnieuw tramlijnen en busdiensten opstarten. Een bijzonder arrangement was een achtdaags verblijf in Haamstede in "gerieflijk ingerichte kampeerwagons". Niet alleen het strand was een attractie ook de Deltawerken trokken in de jaren zestig veel mensen. De RTM volgde de ontwikkelingen en kocht diverse concurrenten op, waardoor het mogelijk werd ook met stoomboten te reizen. De publicatie geeft een aardig beeld van de ontwikkeling van het toerisme op Schouwen- Duiveland, een onderwerp dat nog niet uitge breid bestudeerd is. Dit boekje geeft een eerste aanzet daartoe en nodigt tot meer onderzoek uit. Fotoboek over Zierikzee Joop van Loo, Focus op Zierikzee, Zaltbommel 2001, ISBN 90-288-3512-1, 84 pagina's. In de reeks 'Focus op is een deel over Zierikzee ver schenen. Het boek geeft een beeld van de stad in de periode 1930-1980. Vijftig jaren waarin bij zonder veel is gebeurd. De armoede in de jaren dertig, de massale evacuatie van de bevolking in de Tweede Wereldoorlog en de ramp in 1953 lie ten in de Zierikzeese samenleving diepe sporen na. De gevolgen daarvan drongen ook door in de woningbouw en de werkgelegenheid. Door middel van foto's van opvallende gebeurte nissen wordt de geschiedenis van deze periode verbeeld, naast de eerdergenoemde gebeurtenis sen bijvoorbeeld ook het instorten van de water toren, de aanleg van de fontein in het Haven park, de bouw van de keersluis in het Haven kanaal, de gevolgen van het autoverkeer, de bedrijvigheid in de stad, de telefoon, de bank en de explosie bij schroothandel Groenleer. Het zijn niet alleen illustraties van dramatische gebeurtenissen, er wordt ook aandacht besteed aan de Oranjefeesten, de opening van het sport veld, de installatie van burgemeesters, de muziekgezelschappen en de mosselfeesten. Zoals elke publicatie waarin afbeeldingen de hoofdmoot vormen, zijn de teksten erg kort en worden maatschappelijke ontwikkelingen zeer summier beschreven. Sommige lezers, onder wie toeristen, voor wie het boekje toch ook bedoeld is, willen misschien wat meer weten over bepaalde gebeurtenissen of evenementen in het verleden. Deze fotoboeken zijn daar zeker niet geschikt voor. Voor meer gegevens over de bouw van het landhuis Zeikenhof aan de Provinciale Straatweg en de ontwikkeling van het onderwijs en de zorg moeten toch andere boeken worden geraadpleegd. Schouwen-Duivelanders over hun toekomst Schouwen-Duivelanders beschrijven hun toekomst. Duurzame sociale ontwikkeling Schouwen-Duiveland. Schouwen-Duiveland anno 2030, s.l. 2002, [geen paginanummering]. Deze kleine publicatie is uitgegeven in het kader van het project Duurzame Sociale Ontwikkeling Schouwen-Duiveland van de gemeente Schouwen-Duiveland. In het voorwoord legt wethouder Ger van de Velde - de Wilde van de gemeente Schouwen- Duiveland uit waarom de gemeente een schrijf wedstrijd organiseerde waarin zij de inwoners opriep een omschrijving te maken van hun leefomgeving over dertig jaar. 22

Stad en lande | 2002 | | pagina 24