NIEUWE LEDEN gevangengenomen diende wel een rechtvaardige te zijn geweest. Udemans vond dat de heidense zwarte medemens in slavernij kon worden gehouden. De lijfeigene diende goed te worden behandeld en te worden bekeerd. Zeven jaar na zijn bekering had de trouwe en vrome slaaf recht op vrijlating. Het getal ontleende Udemans aan de Schrift, die vermeldt het joodse gebruik om slaven na het zevende jaar van hun drukkende dienstbaarheid te ontslaan. Echter, voor de West- Indische slaven van de weduwe Mangelaer en voor de andere lijfeigenen bleef herwinning van de vrijheid ijdele hoop, tenzij zij wisten te ont vluchten. Later in Udemans' eeuw neemt een andere domi nee, de Hoornse Jacobus Hondius, stelling in zijn Swart register van duysent sonden (1679) tegen de handel in mensen. Alle herhaaldelijk geuite scherpe kritiek ten spijt, zou het nog bijna twee eeuwen vergen voordat in Suriname de slavernij werd afgeschaft! Stoffelina de Vos, weduwe van Anthonie Companje, moest op 56-jarige leeftijd Zierikzee verlaten. Zij had volgens de considerans van het vonnis van 26 september 1794, al dan niet gezamenlijk met haar zoon Johannes, bij stadgenoten verschillende diefstallen gepleegd. Mr. Wilhelmus Christianus de Crane miste door haar enkele perzikenboompjes uit zijn tuin. Uit de stoep van mr. Samuel de Jonge ontbraken enkele tegels en uit de zoutkeet van Samuel Boeye verdwenen zakken. Verder had de in Haamstede geboren vrouw nog andere goederen ontvreemd en haar zoon aangezet tot "diefte" van voor haar deur op de Oude Haven opgeslagen rode en blauwe plavuizen. Daar zulk gedrag "in een land van goede justitie" niet kon worden geduld, luidde het genoemde vonnis: verbanning uit Zeeland voor veertien jaar, na veertien dagen water en brood in het Gravensteen. Belangrijkste geraadpleegde bronnen - Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD), Weeskamerarchief Zierikzee, inv.nr. 5007. - GASD, Rechterlijke Archieven Zeeuwse Eilanden, inv.nr. 3851 (register van vonnissen in criminele zaken. 1791-1811). - Encyclopedie van Zeeland l-lll, Middelburg 1982-1984. - P. C. Emmer, De Nederlandse slavenhandel 1500-1850, Amsterdam/Antwerpen 2000. - P. J. Blok, Fr. K. H. Kossmann en P. C. Molhuysen (red.). Nieuw Nederlandsch Biographisch Woordenboek, III (Ruiters), VIII (Hondius) en X (Udemans), Leiden 1914-1937. - L. R. Priester, 'De Nederlandse houding ten aanzien van de slavenhandel en slavernij 1596- 1863', Rotterdam 1986 (ongepubliceerde doc toraalscriptie Maatschappijgeschiedenis Erasmus Universiteit Rotterdam). De heer C. de Jonge te Rockanje De heer Tom Jumelet te Breda De heer J. C. Reints te Scharendijke De heer H. Schouls te Hammilton (Ontario, Canada) Familie De Vos - Bremmers te Noordgouwe 24

Stad en lande | 2002 | | pagina 26