mm; teroverliggend in de gang aantrof, terwijl hij nog net kon zien dat iemand snel ervandoor ging. Toen Cornelia opstond vertelde ze hem dat Adriaan G. haar dat had geflikt. Duidelijk was te zien dat haar onderlip was gezwollen. Van der Weyde besloot om samen met Cornelia direct naar het politiebureau te gaan, waar de commis saris proces-verbaal opmaakte. Onderweg kwamen ze Jacob Broodman tegen en nadat ze hadden verteld wat er was gebeurd, zag ook hij dat de onderlip van Cornelia behoorlijk gezwollen was. Toen hij even later Adriaan G. ontmoette en vroeg wat hij had gedaan, ontkende deze dat hij Cornelia had geslagen. De dag erna, toen Adriaan G. weer in de buurt van het huis van Van der Weyde was, heeft Cornelia hem bij de achter deur gevraagd waarom hij haar dit had aange daan. Adriaan antwoordde hierop op dat hij haar had geslagen omdat zij hem voor "smeerlap" had uitgemaakt. Bovendien voegde hij er nog aan toe dat hij haar de keel had toegeknepen als Van der Weyde haar niet zo snel te hulp was gekomen. Deze Pieter Hendrik van der Weyde was een geleerd man, die later in de Verenigde Staten als doctor in de medicijnen en professor in de schei kunde, werktuigbouwkunde en natuurkunde, veel furore maakte. In 1845 speelde hij het klaar om voor zowel de Zierikzeesche Nieuwsbode als voor de Zierikzeesche Courant onder pseudoniem te schrijven. In de ene krant liet hij zich negatief uit, in de andere juist positief: een veelbesproken journalistenstreek7. Op 12 december 1845 kwam in het gebouw van de arrondissementsrechtbank te Zierikzee de zaak tegen Adriaan G. voor. Een zestal getuigen had de rechtbank opgeroepen, onder wie Pieter Hendrik van der Weyden. Tijdens de rechtszitting vertelde Cornelia dat ze niet goed wist of Adriaan haar wel had getrapt. Ook werd duidelijk dat dit niet de eerste keer was dat Adriaan haar lastig viel, maar dat hij haar al lange tijd achtervolgde en meerdere malen had gezegd dat zij "de hoer van haar meester was". 'f "c De Balie in Zierikzee, het plein in de buurt waarvan het lijk van Josina Hogestein werd aangetroffen, omstreeks 1900 (uit: 'Zierikzee zoals het was ...'II, Zierikzee 1991) 7

Stad en lande | 2002 | | pagina 9