INTERVIEWERS GEVRAAGD VOOR HET PROJECT 'OOGGETUIGEN VAN DE TWINTIGSTE EEUW' Dit is een oproep aan vrijwilligers op Schouwen- Duiveland om mee te doen aan het interview project 'OOggetuigen van de twintigste eeuw'. In juni 2000 startte het project op initiatief van journalist Kees Slager, Omroep Zeeland, het Zeeuws Archief, het Zeeuws Documentatie centrum en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Het doel van het project is het 'papieren archief' in de gemeentearchieven en bibliotheken in Zeeland aan te vullen met gesproken informa tie van mensen die ooggetuigen waren van belangrijke gebeurtenissen of Zeeuwen die nog kunnen vertellen over 'vroeger': het beroep dat zij uitoefenden, het bedrijf dat zij bezaten of waar zij werkten, het dorp waar zij woonden of werkten, het onderwijs of de school die zij bezochten, de wijze van vervoer in het verleden, het verkeer, de wegenbouw, het veranderde land schap, de scheepvaart, enz. Hoe aardig is het niet om mensen te horen vertellen over gewoonten of voorwerpen die inmiddels allang uit het dagelijks leven verdwenen zijn. Veel vrijwilligers zijn intussen al op stap gegaan met opnameapparatuur om interviews af te nemen met - vooral oudere - Zeeuwen die interessante informatie kunnen geven. Voor het uitvoeren van het project is een zelfstandige Stichting 'Ooggetuigen' opgericht die subsidie van de Provincie Zeeland heeft gekregen voor vier jaar. Alle opgenomen interviews worden toege voegd aan het bestaande archief van gesproken materiaal bij het Zeeuws Documentatiecentrum en het Zeeuws Archief. De provincie Zeeland krijgt op deze manier als eerste en voorlopig enige provincie een vrijwel compleet 'oral history- archief' van de 20ste eeuw. Er zijn al reacties gekomen uit andere provincies om eenzelfde project op te starten. Omroep Zeeland is, in een speciaal programma op zondagmorgen 'Eeuw op 't Oog' (12.00 - 13.00 uur) begonnen met het uitzenden van de interviews die over het 'dorpsleven in Zeeland' gaan. Inwoners van IJzendijke, Ouwerkerk, Sint Maartensdijk en Hansweert zijn al aan het woord geweest. Op de achtergrond zijn vrijwilligers intussen gestart met het interviewen van onder andere Zeeuwse soldaten die naar Indonesië gingen om daar mee te vechten tijdens de politionele acties (uitzendingen op Omroep Zeeland gestart vanaf 14 april jongstleden), dijkgraven en dijkwerkers, mensen die moesten evacueren tijdens de Tweede Wereldoorlog, Scheldeloodsen, Surinamers die naar Zeeland kwamen en de eerste generatie Molukkers in Zeeland. De vrijwilligers maken zich niet alleen verdienste lijk door het interviewen van mensen, maar zij sporen ook te interviewen personen op, verzame len gegevens en informatie om de interviews goed voor te bereiden en maken het interview materiaal toegankelijk voor belangstellenden en onderzoekers. Ook op Schouwen-Duiveiand worden vrijwilligers gezocht voor het project 'OOggetuigen'. Het gaat vooral om het interviewen van inwoners van Schouwen-Duiveiand die veel over vroeger kun nen vertellen, tot een bepaalde beroepsgroep behoorden of getuigen waren van belangrijke gebeurtenissen. Alle vrijwilligers krijgen uitleg over het interviewen en een technische uitleg over het omgaan met de apparatuur. Lijkt het u leuk om aan het project mee te wer ken als interviewer, te zoeken naar informatie of mee te werken aan de ontsluiting van de interviews, dan kunt u zich telefonisch melden bij Kees Slager, 01 13-352478, Omroep Zeeland, John van Waes, tel. 0118-499954 of het Zeeuws Documentatiecentrum, Wim Helm, tel. 0118-654343. Voor meer informatie over de werkzaamheden en het project kunt u ook terecht op de website van 'OOggetuigen': www.omroepzeeland.nl/ ooggetuigen. 16

Stad en lande | 2002 | | pagina 18