ACHTERGRONDINFORMATIE EXCURSIE NAAR TONGEREN VAN 31 AUGUSTUS 2002 Deu de foto's wier 't verael verluchtigd, in netuurlijk ok deu de hrappen tussendeu! Want Krina beleefde biezondere diengen in 't kaffee in de belevenissen van de Kloosters liet de maasen in de ridderzael flienk giere. Kant'ooi mocht wf nae vore in zong over Mansefiene mit d'r ondekarre, awwT een nieuw vérs, 't oor tied vö un nieuwe cd De léste vertaler kwam uut un êêl aore richtieng, zalefs van buuten Zêêland. 't Was de Ouddurper Pauw Eerschap. Die ad un toetje vor ongs. Ie twuufelde êêst nog wattun zou vertale, over wie. Over preutse Mina die un pispot vó drie zêêksel- tjes most verkoape, ma nêê, 't wier un verael over Bètje in Jaop. Bètje von 't nöödig dat de tanden van Jaop schoonemaekt wiere in stélde voor om de vier kunstgebitten (ok die van d'r eihe) un stuitje in waeter mit soda op un klein pitje te zétten. Jaop verhat échter om 't gas uut te zétten toe ze nae baade hienge. De volhenden ochend, 't was zondag: stienke! Zessenvuuftig zwarte tanden in kiezen dangsten deu 't steelpannetje. Ze konne nie nae kareke in moste in Meneerse om een nieuw hebit. Helokkig ad Bètje nog un achterdeurtje mit een paer duuzend hulden, 't Wier un sappig verael, praete zonder tanden hee op z'n eihe a z'ön biezonder èffèkt. In toe was 't écht tied om naer uus te haen. M'n hezie in h'öörd, dat de maasen wï henote in dae heat 't mar om ee! De Streektael- commissie weet wat ze kan doe! Me zie julder wT waa 's. Hènk Kèsteloo Tongeren is de oudste stad van België. Sinds de tijd van de rendierjagers rond 12000 voor Christus was de streek rond Tongeren vrijwel permanent bewoond. In de tijd van de Kelten Galliërs) was er in Tongeren al een flinke nederzetting, Atuatuca geheten. Het oorspronke lijke stamgebied van de Kelten lag in het huidige Tsjechië, Zwitserland en Oostenrijk. Ze bedreven landbouw en veeteelt en waren goed in het bewerken van diverse metalen als brons, goud en later ook ijzer. Verder exploiteerden ze onder grondse zoutmijnen. De Kelten zwermden van Centraal-Europa uit over Zuid- en Midden-Europa vanaf de achtste eeuw voor Christus. In de eerste eeuw voor Christus woonden ze van Engeland tot in Klein-Azië, van Spanje tot aan de Rijn. Diverse keren vielen de Kelten het oude Rome aan en plunderden stad en rijk. De Kelten, grote blonde of roodharige kerels stormden dan de bergen af, met ontbloot bovenlijf en lange geruite, felgekleurde broeken met lange zwaar den onder luid geschreeuw en gegil. En in harde gevechten van man tegen man versloegen ze de De Onze-Lieve-Vrouwekerk in Tongeren, met op de voorgrond Tineke Deurloo en Lian Sluis, leden van de Commissie Excursie (foto Vleugel) 18

Stad en lande | 2002 | | pagina 20