VOORDRACHT OVER SUSANNA MARIA LONQUE WONEN IN EEN MONUMENTENPAND IN EEN MONUMENTENGEMEENTE Op 1 September aanstaande is het 250 jaar gele den dat Susanna Maria Cau - Lonque, ambachts- vrouwe van Oosterland, Sirjansland en Oostersteyn, is gestorven. Susanna Maria was een bijzondere vrouw. Op diverse manieren heeft zij haar sporen in de Oosterlandse samenleving nagelaten. Om deze datum niet ongemerkt voorbij te laten gaan zal er een kleine tentoonstelling over haar leven worden gehouden. Voorafgaand aan de opening van de tentoonstelling op 2 september, zal er een lezing worden gehouden over Susanna Maria's leven door amateurhistoricus en provinciaal gids Betty Blikman - Ruiterkamp, in de Trouwzaal van het voormalig stadhuis van Zierikzee. Omdat de ruimte daar zeer beperkt is, worden de leden van Stad en Lande en de inwoners van Oosterland en Sirjansland speciaal uitgenodigd om op vrijdag avond 6 september naar de Nederlands-hervormde kerk te Oosterland te komen. Ook daar zal de lezing worden gehouden. De toegang is gratis. Aanvang 8 uur 's avonds, ledereen is van harte welkom! De cursus 'Wonen in een monumentenpand/ in een monumentengemeente' wordt verzorgd door de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, in samenwerking met de gemeente Schouwen- Duiveland en de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland. Duur: zes avonden van 19.30-21.30 uur plus één excursie op zaterdagochtend 16 november. Aanvang: maandag 28 oktober te 19.30 uur Cursusplaats: het oude stadhuis en het gemeente huis in Zierikzee. Cursusgeld: ZVU-leden en leden Stad en Lande 75 euro (100 euro voor niet-leden). Na een inleiding, waarin de geschiedenis van Schouwen-Duiveland als monumentengemeente in vogelvlucht wordt belicht, volgen drie bijeen komsten die sterk op de praktijk zijn gericht. Aan de hand van archiefstukken wordt, in het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, de weg gewezen om de geschiedenis van monumenten en de historie van hun bewoners te ontrafelen. Vervolgens wordt er onthuld welke geheimen over de bouwgeschiedenis van een huis opgeslo ten liggen in het pand zelf. Ook tijdens een stadswandeling wordt bouwhistorische uitleg gegeven. Tijdens een aparte avond staan de monumentale interieurs in Zeeland centraal. Daarna volgt een antwoord op alle mogelijke technische vragen rond onderhoud, restauratie, advies en dergelijke. Op de laatste bijeenkomst wordt, weer in het Gemeentearchief en aan de hand van enkele concrete voorbeelden, een voor zet gegeven voor een succesvolle speurtocht naar de historie van gebouwen en hun bewoners. Deze recent ontwikkelde cursus die eerder in Middelburg zeer succesvol was, is natuurlijk een must voor elke bewoner van een monumenten- pand op Schouwen-Duiveland. Daarnaast biedt de cursus voldoende aanknopingspunten voor meer algemeen geïnteresseerden in de geschie denis van Schouwen-Duiveland in het algemeen en Zierikzee in het bijzonder. Een uitgebreide folder met het cursusprogramma en de docenten is vanaf augustus beschikbaar. 20

Stad en lande | 2002 | | pagina 22