VAN DE REDACTIE De redactie van het Mededelingenblad Stad en Lande mag zich de laatste tijd verheugen in het bezit van een ruime hoeveelheid lezenswaardige kopij! Er wordt getracht inzenders en lezers niet al te lang op plaatsing te laten wachten, maar het blad is nu eenmaal gauw gevuld. Een aantal van acht maanden is thans de wachttijd waar mee inzenders rekening zullen moeten houden. Echter, de stapel kopij mag voor u geen belem mering zijn tot inzending! De redactie is te allen tijde blij met uw bijdrage. Door omstandigheden zijn pas in het tweede nummer van dit jaar de jaarverslagen van de Commissie Monumenten en de Commissie Streektaal te vinden. De historische papierwinkel over in het verleden gepleegde misdrijven geeft vaak veel en gedetailleerde gegevens over het dagelijks leven. Zo reppen de stukken over het proces tegen Adriaan G. over de viering van de vastenavond maskerade te Zierikzee in de eerste helft van de negentiende eeuw. Dit valt te lezen in het artikel van auteur Midavaine, een amateurhistoricus uit Veere, van wie de redactie regelmatig kopij ontvangt. Hij schrijft over de katoenweefster Josina Hogestein en haar moordenaar, die beiden werkzaam waren bij de katoenweverij van de firma Salomonson en deelnamen aan de maskerade, waarmee terloops iets over de katoenweverij en een onbekend aspect van de Schouwse folklore aan de orde komt. Het grijs geschilderde, gfebotiw van de vroegere textiel fabriek vinden we nog altijd aan het Kerkhof Zuidzijde in Zierikzee. De rubriek 'Praet' van dit nummer bevat het interview met de vroegere gemeentearchivaris van Leeuwarden drs. Annelies Abelmann, sinds korte tijd archivaris bij het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland. Over twee inwoners van Zierikzee en de slavernij in de Gouden Eeuw wordt iets verteld in de rubriek 'Uut de pepieren': de bekende predikant Godefridus Cornelisz. Udemans en de kapiteins weduwe Mangelaer. Aardig om te vermelden is dat het aantal website- bezoeken elke maand weer toeneemt. Zo is de website van de Vereniging in de afge lopen maand juni, 482 maal bezocht. De pagina's uit de het jaarboek van 2001 met het artikel over 'namen op Schouwen' werden het meeste bekeken (183 maal). Ook internatio naal is er belangstelling voor Stad en Lande. Zo kon vorige maand het eerste nieuwe lid uit Canada worden verwelkomd, aangemeld via de website. De raadplegers van de website wonen in: Australië, België, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Spanje en Japan. Onderzoeker Johan van Wijk, lid van Nederlandse Vuurtorenvereniging, is op zoek naar afbeeldingen van twee verdwenen Schouwse vuurtorens. De afbeeldingen wil hij gebruiken ter illustratie van het jubileumnummer van De vuurboet, het blad van deze vereniging. Als u over afbeeldingen beschikt, kunt u contact met hem opnemen (e-mail: jo.wijk@planet.nl) of met de redactie. DeZeeuwsche Boekhandel in Zierikzee is in het bezit gekomen van een aantal exemplaren van de reeds lang uitverkochte jaargangen van vermeld jaarboek, de Kroniek van het Land van de Zeemeermin 1976-1978 en 1985. De kosten bedragen 15 euro per exemplaar. Afgelopen 11 juni werden in de Zeeuwse Bibliotheek te Middelburg aan de voorzitters van alle heemkundige kringen in de provincie, onder wie de voorzitter van Stad en Lande, aangeboden de eerste exemplaren van Werken met Zeeuwse kaarten. Handleiding bij het gebruik van oude topografische kaarten. Het door de jonge Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland uitgegeven boek, dat zo'n veertig al dan niet in kleur afge drukte afbeeldingen bevat, is enig in zijn soort in ons land. Archivarissen, historici en andere des kundige auteurs hebben de aanwijzingen voor gebruik van de kaarten en hun achtergrondge gevens verzameld en weergegeven. We zien in het boek, te midden van de selectie uit de omvangrijke schat aan oude kaarten van de 1

Stad en lande | 2002 | | pagina 3