1 'let Dour BvilGT J 74s De dorpskern van Burgh, met de tussen 1671 en 1674 gebouwde kerk, gezien vanuit zuidoostelijke richting (Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata, kopergravure door Hendrik Spilman naar een tekening van Cornel is Pronk (1691 -1759)) het verzoek om weer in het reine te komen met het consistorie en daarmee met de gemeente. Dit verzoek doet zij omdat zij nu haar zoon heeft laten dopen en berouw toont voor haar "wan gedrag en hardnekkigheid". De broeders der kerkenraad stemmen toe op één voorwaarde, dat zij diezelfde belofte openlijk voor de gemeente doet op de eerstkomende zondag. We gaan er vanuit dat ze die zondag inderdaad voor de hele gemeente heeft gestaan en berouw heeft getoond. Geertje Stoofman word alsnog een 'braaf lidmaat'. Opvolging in tweevoud De predikant Van Lis, die zo hard heeft gestreden voor de deugd van zijn gemeente, mag het eind van de strijd niet meer meemaken. Hij wordt namelijk tot twee keer toe beroepen naar de gemeente van de Gereformeerde Kerk te Wolphaartsdijk. De eerste beroeping slaat hij af omdat hij zijn geliefde gemeente niet wil achter laten. In het tweede verzoek, drie maanden later, meent hij de "herhaalde aandrang van Gods roepstem" te horen. Hij neemt het besluit om het beroep naar Wolphaartsdijk aan te nemen. Op 15 april 1788 preekt hij te Burgh bij zijn afscheid: "lek neme heden tegens ulieden tot getuygen den hemel ende de aerde; het leven ende den doot heb ick u voorgestelt, den zegen ende den vloeck: kiest dan het leven, op dat gij levet, gij ende uw zaet." (Deuterononium 30:19) Prediker vermeldt het al: "alles is ijdelheid". En ook bij de dominee Van Lis, een moralist in hart en nieren, is een zekere ijdelheid te bekennen. Als we de inhoud van zijn talrijke gedrukte leer- 9

Stad en lande | 2002 | | pagina 11