redenen bekijken en zijn bijbelcitaten bij intrede en afscheid van de gemeenten lezen, zien we een lijn. Van Lis begint vrij bescheiden in zijn ambt maar lijkt in zijn carrière allengs een zekere hoogmoedigheid op te bouwen. Dit komt zeker bij zijn laatste standplaats Middelburg - hij preekte na Burgh nog te Wolphaartsdijk en Tholen - naar voren als hij zijn intrede doet met de rechtvaar diging van hogepriester Józua (Zacharia 3:1-7). Hij zou de rest van zijn leven in Middelburg blijven en sluit in de Nieuwe Kerk zijn laatste leerredenen met het eerste boek van Samuel: want de man was oudt ende zwaer ende hij rïchtede Israël veertigh jaer." (1 Samuel 4:18b) Zijn opvolger te Burgh is de predikant Jan Wijnand Doedes, een telg uit het patriciërsgeslacht Kolff. Hij was eerder ook zijn opvolger te Stad aan 't Haringvliet. Deze predikant zal Geertjes zoon, Johannes, dopen. Hij zegent op 14 juli 1788 ook het huwelijk van Geertje met Leendert Bogert in. Doedes blijft niet lang. Na onenigheden met het consistorie neemt hij een beroep aan te 's-Gravendeel in 1789, waar hij blijft tot aan zijn emeritaat in 1827. Geertje wordt door haar huwelijk alsnog een respectabele vrouw, al heeft men het in Burgh niet meer verwacht. Ze bevalt nog van een zoon Pieter (die vermoedelijk jong sterft) en een dochter, Kryna, die later huwt met Pieter Koole. Geertje sterft in 1809, in hetzelfde jaar als de man die haar jaren dwarszat. Pieter Hendrik van Lis sterft namelijk in het najaar van 1809 in zijn huis in de "Lange Pieterstraat" te Middelburg. Het kind Johannes, waaraan de kerkenraad zes jaar lang 'de handen vol en de doopvont leeg had', groeit op onder de hand van zijn stiefvader Bogert en wordt net als deze landarbeider. Hij zal in zijn leven tweemaal trouwen: in 1811 met Adriana Walinken in 1832 met de 52-jarige weduwe Janna Kelderman. Zijn leven lang zal er verwarring blijven over zijn achternaam: hij wordt nu eens Stoofman, dan weer Wigman genoemd. Beide echtgenotes zal hij overleven en sterft op 26 januari 1835 te Haamstede, 53 jaar oud, weduwnaar van twee vrouwen en kinderloos... J.-M. Hangoor Noot 1 Uitsluiting van deelname aan het Avondmaal was een vrij strenge maatregel. Vooral omdat de goegemeente die zich braaf aan de kerkelijke tucht onderwierp, een persoon onder censuur liever uit de weg ging uit angst met deze ver geleken te worden. Daarbij werd van een lidmaat verwacht dat deze openlijk berouw toonde voor het begane vergrijp. De Gereformeerde Kerk was hier vrij strikt in. Censuur kon een maand maar ook jaren duren, en in die tijd werd men zeer nauwlettend in de gaten gehouden. Met bijzondere dank aan Marianne Gossije te Middelburg en de familie Passchier te Oost-Souburg. Een korte versie van dit artikel (met fragmentgenealogie) is opgenomen in: Van Zeeuwse Stam. Zeeuws genealogisch tijdschrift, (118) september 2002, pag. 130-137. Geraadpleegde bronnen - Gemeentearchief Schouwen-Duiveland (GASD), archief Hervormde gemeente Burgh, inv.nrs. 2 en 3. - GASD, Archief classis Hervormde gemeenten Schouwen-Duiveland, inv.nrs. 6 en 25. - GASD, Rechterlijk Archief Zeeuwse Eilanden, inv.nrs. 4880 (fol. 60, 68 en 117). - Zeeuws Archief (ZA), Retroacta burgerlijke stand, doop- trouw- en begraafboeken Hervormde gemeenten Burgh en Haamstede. - ZA, Naamlijst der Nederlands Hervormde Predikanten van Zeeland. - Zeeuwse Bibliotheek (ZB), Bijbel (statenvertal ing zoals bepaald op de Dordtse synode van 1618 en 1619; deze vertaling werd in 1637 voor het eerst uitgegeven; de druk die gebruikt is voor dit artikel is die van 1780). - ZB, Handschriftencollectie inv.nr. 6039 (M. van der Vlugt, PredikantenIijst van Burgh" (met dank aan Liesbeth van der Doe - van der Geest). - Nederlands Genealogisch Bureau, dossier DORR1101, Stamreeks Dorreman. - D. Haks, Huwelijk en gezin in Holland in de 7 7e en 18e eeuw, Assen 1982. - P. J. van Langeraad en J. van Loo, 'Kerkmis, kermis en jaarmarkt', in: Kroniek van het Land van de Zeemeermin (12) 1987. - F. Nagtglas, Levensberigten van Zeeuwen II, Middelburg 1893. m

Stad en lande | 2002 | | pagina 12