EXCURSIE STAD EN LANDE NAAR HASSELT EN TONGEREN Streektaalcommissie zei tegen me: 'Schrijf al die gekkigheid uit de Westhoek maar eens op voor de Vereniging'. Er is momenteel een duidelijke opleving in de belangstelling voor dialect en klederdrachten waarneembaar", concludeert De Vrieze. Wim de Vrieze is nu boer in ruste. Op zijn huis (een burgerwoning) aan de Kloosterweg staat 'Rustenburg'. "Mijn neef zei, je kunt er beter 'Onrustenburg' opzetten", vertelt hij lachend. Die onrust blijkt schijn te zijn. In zijn uitgebreide bibliotheek kan men zijn systematiek en gevoel voor orde in één oogopslag waarnemen. Alle boeken zijn zorgvuldig in rubrieken onder gebracht en onmiddellijk als naslagwerk te gebruiken. Zijn reisverslagen zijn grondig. "Het vergt heel veel discipline om alles bij te houden en te documenteren. Onderweg schrijf ik ook. Door reizen doe je veel kennis op." Heel bijzonder is zijn verzameling oude ansichtkaarten en foto's van de Westhoek. "Ik heb er meer in bezit dan het Gemeentearchief daarom komen mensen bij mij nogal eens om documentatiemateriaal vragen." Burgh-Haamstede, 7 september 2002. Anja Romijn Zaterdag 31 augustus 2002, om half acht, vertrokken onder een druilerig regentje twee bussen van de firma van Oeveren met zestig reizigers richting België. De regen lieten we na Antwerpen al achter ons. Pas in de middag haalde die ons in Tongeren weer in. Met andere woorden: het grootste gedeelte van het programma kon zonder hinder van paraplu's worden uitgevoerd. In Hasselt - stadsrechten sinds 1232 - was het koffietijd. Prima verzorgd en vlot bediend. Daarna met de bus door naar de in de Eerste Wereldoorlog zwaar getroffen, maar daarna volledig gerestau reerde binnenstad, waar men de keus had uit drie alternatieven: 1 .winkelen onder leiding van Tineke Deurloo (zeer geslaagd, veel gezien, maar weinig gekocht); 2. bezoek aan het jenevermuseum.onder leiding van Lian (zeer interessant, met een uitvoerige uitleg op welke manieren en met welke grond stoffen jenever kan worden gestookt; einde bezoek onder het genot van een klein glaasje, maar wel 40%); 3. bezoek aan de kathedraal van Hasselt onder leiding van Peter Vleugel. Tot 23 jaar geleden vielen Hasselt en omgeving onder het bisdom Luik, door een herindeling ontstond het bisdom Hasselt. Het oudste deel van de Sint Quintinuskathedraal is de toren in Romaanse stijl, De toren heeft een heel merk waardige spits, waaronder zich het kleinste museum van België bevindt: het beiaardmuseum uit de achttiende eeuw. Het aansluitende midden schip is opgetrokken uit een mooie blanke kalk zandsteen in Brabantse Gotiek (vijftiende eeuw). Binnen bevinden zich prachtig bewerkte eiken houten biechtsstoelen en aan de zuilen zijn fresco's te zien, die men deskundig heeft gerestaureerd. Het koorgedeelte van de kerk is een fraai voorbeeld van Baksteengotiek, zoals wij die ook vanuit Nederland goed kennen. Aan dit gedeelte van de kerk vindt men dan ook dakgoten, terwijl in het oude gedeelte de spuwende duivelbeelden aan de dakrand voor de afwatering van regenwater naar de straat zorgden. De kerk is zeer onlangs geheel gerestaureerd, waarbij ook de plantenmotieven weer in de dakgewelven zijn geschilderd. Men heeft een klein stukje origineel plantenmotief terug gevonden en dit opnieuw rond de gewelven van de zijbeuken en het middenschip teruggebracht. 14

Stad en lande | 2002 | | pagina 16