Na Hasselt voerde de reis ons naar Tongeren, de oudste stad van België. In 54 voor Chr. kwamen de Keltische Eburonen in opstand tegen Julius Caesar onder leiding van Ambiorix, die nu nog vereeuwigd staat als standbeeld in het hartje van de stad. Die opstand werd bloedig neergeslagen en Atuatuca Tungrorum werd een zeer belangrijke legerplaats, gelegen op een kruispunt van heir banen, zowel noord-zuid als oost-west. Daaraan heeft de stad in die Romeinse tijd zijn groei en bloei te danken gehad. In Tongeren kent men dan ook het probleem als bouwondernemer, datje in de binnenstad niet zomaar aan grondverplaatsing mag gaan beginnen. Eerst komen de archeologen en krijgen een be perkte hoeveelheid tijd toegemeten om onderzoek te doen. In Tongeren vindt men dus van alles uit de Romeinse tijd: een stuk stadsmuur uit de tweede eeuw en fundamenten van huizen uit de derde en vierde eeuw. In een bos in de omgeving zijn nog resten van een aquaduct aanwezig. In de Laat-Romeinse Tijd werd de Tongerse civitas het centrum van een christelijk diocees waar onder anderen bisschop Servatius zijn zetel had. Hij verplaatste die zetel echter later naar het steeds in importantie toenemende Maastricht, waar hij ook in 384 is begraven. De rol van Tongeren in de Vroege Middeleeuwen is, ondanks enkele zeldzame vondsten uit de Merovingische Periode (vijfde - zevende eeuw) niet duidelijk. Pas in de Karolingische Tijd komt de stad weer tot bloei met de bouw van een Romaanse Munsterkerk op de plaats van de huidige gotische basiliek Onze-Lieve-Vrouw- Geboorte. De bronzen dodecaëder die in 1939 werd gevonden aan de Leopoldwal in Tongeren (foto Gallo-Romeins Museum te Tongeren) De dertiende eeuw was een bloeiperiode: de stad kreeg een nieuwe omwalling en een begijnhof. In 1577 werd Tongeren grotendeels door Lodewijk XIV verwoest. De eerste heropleving vond moeizaam plaats in 1830. Een prachtige gotische kerk met een schitterende romaanse kloostergang. De muren hiervan tonen ons grafstenen van belangrijke kanunniken die hier begraven liggen. Het koor in de kerk is omstreeks 1274 uitgebreid met een veelhoekige sluiting, voorzien van hoge vensters boven een gesloten plint. De toren van de kerk stond aan vankelijk los en werd in opdracht van de stad gebouwd. Toen men in 1525 besloot tot het afbreken van het bouwvallige romaanse west- werk werd het kerkschip met de toren verbonden door de aanbouw van twee travees. De tweede grote beziens- en bezoekswaardigheid van Tongeren is het Gallo-Romeins Museum. In drie etages vindt men hier een schat aan voorwerpen uit verschillende perioden. In de kelder zien we objecten met betrekking tot de prehistorie (Neanderthaler, vissers, jagers, later landbouwers), op de begane grond over de Kelten, Romeinse onderwerping, Romanisering, verwarming, glaswonen, Germanen verdrijven de Romeinen, en op de eerste etage zetelt de educatieve dienst en kunnen we de tijdelijke tentoonstellingen. Dit alles is zeer overzichtelijk opgebouwd, met een bijzonder accent op de zogenaamde dodekaëder, een twaalfvlaks voor werp, waaraan men bijzondere betekenissen toekende zoals een dobbelsteen, die de toekomst voorspelde, wapenknots, kalibermeter. Men weet over de functie niets met zekerheid te melden, het blijft bij veronderstellingen. De terugreis werd rond 18.00 uur aanvaard. Dat de maaltijd bij de Chinees in Goes heel gezellig en heel lekker was moet u maar van mij aannemen. In elk geval was het voor de reizigers een smakelijke afsluiting van een mooie dag. Ook op deze plaats dus een woord van hartelijke dank voor de excursiecommissie, die ook deze excursie weer prima voor elkaar had! Hans Erbrink 15

Stad en lande | 2002 | | pagina 17