Cliché's aangetroffen in het parochiewinkeltje aan de Oude Haven (foto auteur) Maar natuurlijk bezocht ik de Concertzaal vrij regelmatig om de films die er in het weekeinde werden gedraaid. Het was wat moeilijk zitten op de houten klapstoeltjes met triplex zitting. Vooral bij een lange film als 'Gejaagd door de wind' was het een hele zit. Speciale gebeurtenissen zijn me bijgebleven. Zo bezocht ik eens met mijn vrouw een voorstelling van de film 'Spartacus.' Na een halfuur hadden we beiden schoon genoeg ervan en besloten het in de pauze voor gezien te houden. Het was nog best een probleem om buiten te komen, want de buitendeur werd in die tijd na aanvang van de voorstelling gesloten. Kaartjescontroleur Seijbel zei tegen ons: "Jullie magge dur nie uut". Toen we uitlegden, dat het onze bedoeling niet was na de pauze nog terug te komen, geloofde hij ons maar half maar deed uiteindelijk toch de deur open onder de mededeling: "Ma jullie komme dur nie mir in". Een van zijn voorgangers maakte het nogal wat bonter. Tijdens een komische film, kreeg een van de bezoekers zo'n lachbui dat hij niet meer van ophouden wist. Hij kreeg toen van de man te horen dat hij onmiddellijk moest stoppen met lachen. Het gevolg was dat hij nóg harder ging lachen, waarna hij te horen kreeg: "Direct op houden, anders ga je d'r uit". Hoe het afgelopen is, weet ik niet. Ik heb het verhaal van horen zeggen en weet eigenlijk niet of het op waarheid berust. Dat geldt ook voor die keer dat bezoekers bij de ingang van de zaal per persoon twee sigaretten kregen uitgereikt met het vriendelijke verzoek die tijdens de voorstelling op te roken. Men wilde uitproberen hoe de projectie van de film zich zou houden met een zaal vol rook. Want geróókt werd er tijdens de voorstelling. Ook toen dit later niet meer was toegestaan, zag je nog her en der rook omhoog kringelen. Nogmaals, ik weet niet of beide gebeurtenissen waar gebeurd zijn, maar ik vond ze te leuk om ze u te onthouden. Het zou veel te ver gaan, om hier nog meer herinneringen op te halen. Behalve bioscoop was Mondragon natuurlijk ook de plaats waar de voorstellingen van de Zeeuwse Volks Universiteit, en de uitvoeringen van de muziekschool en Kunst en Eer en in een grijs verleden, de gymnastiekv erenigingen, plaatsvonden. En dit rijtje is zeker niet compleet! Jammer is het wel, wanneer straks alles tegen de grond ligt. Daarom kan ik de beweegreden van die mevrouw om ergens op in te schrijven, heel goed begrijpen. Het verwondert u misschien wanneer ik u na deze nostalgische terugblik vertel, nergens op te hebben ingeschreven. Maar behalve de zwart wit dia van mezelf, heb ik nog iets wat onlosmakelijk bij de Concertzaal behoort. Alweer enkele jaren geleden vond ik in Booth's bazar - toen nog op de Oude Haven gevestigd - een leuk uitziend doosje. Tot mijn verrassing vond ik daarin de clichés die de Zierikzeesche Nieuwsbode boven de wekelijkse filmaankondiging plaatste: "1 maal p. week naar de bioscoop" en op een andere "concertzaal bioscoop". Tussen beide woorden, de afbeelding van een vleugel. Het doosje bevatte verder onder andere een cliché met daarop: "bioscoop Hotel Bom Haamstede", want ook daar werden regel matig films vertoond. 't Zal u denk ik niet verwonderen, dat ik een en ander (zeker voor het luttele bedrag dat ervoor gevraagd werd) onmiddellijk heb gekocht. Adri M. Leijdekkers 18

Stad en lande | 2002 | | pagina 20