NIEUWE LEDEN de schippers, "als erkende visschers en gezag voerders over hunne vaartuigen", een gevan genisstraf van acht tot veertien dagen, plus een boete van minimaal tien en maximaal honderd gulden zouden krijgen. Tegen de vissersknechts eiste hij vijf tot acht dagen gevangenisstraf en eveneens een boete in hoogte variërend van tien tot honderd gulden. Samen moesten ze daar naast nog de proceskosten vergoeden. Bij het uitspreken van het vonnis door president Van Adrichem, zullen vier van de beklaagden zich zeer opgelucht hebben gevoeld. Van schippers Jacob de Waal Gabriëlsz. en Jan van den Berge Marinusz. en hun knechts werd de schuld vol doende bewezen geacht, terwijl van de schuldplichtigheid der overige beklaagden te dezen den regten niet voldoende consteert". Met andere woorden, de Bruinisser vissers Willem van den Berge en Marinus van den Berge Jansz. gingen vrijuit, samen met hun varensgezellen, wegens gebrek aan bewijs. Schippers Jacob de Waal Gabriëlsz. en Jan van den Berge Marinusz. werden veroordeeld, ter zake van het opvangen van oesters waaronder eenige beneden de maat gedurende den tijd dat deze visscherij was gesloten tot een geldboete van achtereenvolgens vijfentwintig en tien gulden. Hun knechts kregen gevangenisstraffen van vijf en drie dagen. De kosten van het proces - een bedrag van bijna twaalfeneenhalve gulden - dienden zij gezamenlijk te dragen. Geraadpleegde bron - Zeeuws Archief (ZA), Rechterlijke Archieven 1811-1838, inv.nr. 614. Noten 1 oude aanduiding van de functie van rijksveldwachter; 2 Pieter Okkerse (Ockerse) (1793-1872) was tevens veldwachter en bode van de gemeente Bruinisse; aan laatstvermelde functie dankte hij zijn bijnaam 'de bode' (zie: S. A. Jumelet, 'Het geslacht Ockerse of Okkerse', in: Zierikzeesche Nieuwsbode 12 januari 1990). (illustratie Familievereniging Van Dijke te Amstelveen Mevrouw Philipse te Zierikzee De heer N. van de Ben te Zierikzee De heer ds M. H. Boogert De heer D. van den Broek te Zierikzee De heer H. Dekker te Dreischor De heer De Kunder te Zierikzee itcf OESTcR Saskia Eggink - du 20

Stad en lande | 2002 | | pagina 22