IN MEMORIAM MR W. NIEUWENHUYSEN overheen is gegaan! Uit de lucht zie je gelukkig niet alles. Daarvoor moet je op de grond zijn. En dan valt toch wel heel sterk op, hoe vuil ons eiland is. 'Gewoon' huis-tuin-en-keukenvuil bedoel ik dan, verworvenheden van een weg werpcultuur en van grote nonchalance van bevolking en toeristen. U kent daarvan allen de voorbeelden. Toch is het goed om individueel aan te sluiten bij de landelijke actie, die het schoon maken en schoonhouden van stad en land bepleit. De excursie naar Hasselt en Tongeren was een succes. U vindt hiervan een verslag in dit nummer. In de Najaarsvergadering zal u gevraagd worden in te stemmen met de benoeming van Henk Dalebout uit Brouwershaven tot secretaris van uw Vereniging. Als thema staat deze avond 'Februari 1953' centraal. In de Voorjaarsvergadering van 2003 zou dat mosterd na de maaltijd zijn, dus nu. Peter Vleugel (ja, alweer, maar hij is ook zeer deskundig op dit terrein!) zal dit inleiden, mede aan de hand van tot nu toe onbekend foto materiaal. Dat zal dus best weer een interessante avond worden. Bijgevoegd vindt u een formulier van de Stichting 'Vrienden van de Nieuwe Kerk'. Deze stichting zet zich in voor de instandhouding van de Zierikzeese Nieuwe Kerk in de huidige vorm en roept daartoe mensen op om donateur te worden. Op dit formulier vindt u ook enige informatie over de doelstellingen van de stichting. Van harte aanbevolen! Voor deze keer vindt uw voorzitter het wel genoeg I Hans Erbrink, voorzitter Mr Willem Nieuwenhuysen is een van de oprichters van de Stad en Lande. Hij is de langstoverlevende van het eerste bestuur en is jongstleden maand augustus overleden, op 95-jarige leeftijd. In een brief van januari 1939 riep hij belang stellenden op voor een bijeenkomst in Concordia te Zierikzee om "te komen tot de oprichting van een vereeniging die de bevordering beoogt van stadsschoon en landelijk schoon op Schouwen en Duiveland". Medeondertekenaars van de brief waren de heren Westendorp Boerma, Van Beveren en Van 't Veer. Zij waren bezorgd over nieuwbouw in de stad die afbreuk zou doen aan het monu mentale karakter ervan. Zo wilde men tegenover Nieuwenhuysens woning Havenpark 15 met de gevelsteen "Non nobis sed posteris", een 'moderne' gevel plaatsen (nr. 15), met een balkon en 'horizontale ramen' in plaats van de gebruikelijke verticale. Een welstandscommissie was er toen nog niet. Tijdens genoemde bijeenkomst op 25 januari 1939 werd de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland opgericht. Er traden meteen al 45 per sonen toe als lid. Op de eerste ledenvergadering van 27 februari werd een bestuur van tien leden gekozen. Mr. Nieuwenhuysen werd (en bleef) secretaris. In 1907 geboren te Amsterdam had hij zich in 1934 als jong advocaat in Zierikzee gevestigd. Na afloop van de oorlog, in 1951vertrok hij en kwam hij bij de rechterlijke macht. Hij eindigde zijn loopbaan als vice-president van het Gerechtshof te Arnhem. Nieuwenhuysen is Stad en Lande nooit vergeten en was ook met zijn vrouw aanwezig bij de viering van het vijftigjarig bestaan in de Zierikzeese Nieuwe Kerk. Hij leefde tot het laatst toe mee, hetgeen blijkt uit brieven aan het bestuur. Het Mededelingenblad gaat ook naar zijn dochters in Amerika. Het aantal doelen van de Vereniging is sinds lang al uitgebreid tot het bevorderen van kennis van Schouwen- Duiveland in de meest brede zin. Het moet hem voldoening hebben gegeven dat daarmee is voldaan aan wat hij in zijn jaarverslag over 1939 schreef: "Hiermee is ondergetekende gekomen aan het eind van het overzicht van de eerste schreden die de jonge vereeniging in het afgelopen jaar heeft gedaan. Moge, dankzij aller daad werkelijke steun, de pas steeds krachtiger worden, in het belang van Schouwen-Duiveland". Johan van Sloten 2

Stad en lande | 2002 | | pagina 4