VAN DE REDACTIE VAN HET BESTUUR Zoals gewoonlijk valt in het Mededelingenblad Stad en Lande te lezen over allerlei onderwerpen in een ruim tijdsbestek. De ingezonden bijdragen voor nummer 105 geven de mogelijkheid iets te doen met de wens tot geografische spreiding. Wellicht kunnen ditmaal de belangstellenden in de geschiedenis van Bruinisse en Burgh iets naar hun gading vinden. Auteur Hangoor te Oost-Souburg, de eindverant woordelijke van het Nederlands Genealogisch Bureau, kreeg enige tijd geleden een opdracht tot het instellen van onderzoek naar de geschiedenis van een Schouwse familie. Hij stuitte daarbij op het verhaal van de jonge vrouw Geertje Stoofman, die door haar eigenzinnigheid zich in de tachtiger jaren van de achttiende eeuw het misnoegen van drie predikanten van haar woonplaats Burgh op de hals haalde. Nieuwerkerker Leijdekkers ver haalt in zijn luchtige bijdrage over het Zierikzeese filmtheater aan de Paardenstraat in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Over de bouw van vakantie huisjes in natuurgebieden en het aantrekken van de juiste soorten recreanten, werd vóór de Tweede Wereldoorlog in Zeeland al nagedacht. Hugo Doeleman (voorzitter van de Commissie Monumenten) heeft met betrekking tot deze onderwerpen een interessante brief gesignaleerd in het archief van de vroegere gemeente Renesse uit 1932. Hij vraagt zich af of, wat het aantal recreanten betreft, kwantiteit hand-in-hand kan gaan met kwaliteit. Het interview met de auteur van verschillende publicaties over geschiedenis van de streek en grondlegger en bestuurslid van Streek- en Landbouwmuseum Goemanszorg Wim de Vrieze, is opgenomen in 'Praet'. Anja Romijn - de Raat had een gesprek met deze in de streek bekende persoon, vader van de vaste schrijfster van vermelde rubriek Carolien de Vrieze. Acht inwoners van de gemeente Bruinisse werden in 1833 beschuldigd van het vissen op oesters buiten het seizoen. U leest over de zaak in de rubriek "Uut de pepieren". Het pleidooi van kunstenares Erna Jurg voor het behoud in goede staat van vijf monumentale pakhuizen aan de Zierikzeese Meelstraat (nummers 11-19) is vervat in haar gedicht 'Zierikzee, monumentenstad'. Van André Flikweert te Middelburg ontving de redactie een e-mail met aanvullingen. Zij betreffen het artikel over de moord op Josina Hogestein in het voorgaande nummer. Over noot 4 maakt Flikweert enkele opmerkingen. De familienaam van Mensje, vrouw van Guljaam was overigens Westenrijk (geen Westerwijk). Anna Hagesteyn was volgens hem eerder gehuwd met Pieter Cornelisz. Kloet. Uit het huwelijk Kloet - Hagesteyn kwam in Kerkwerve ter wereld een dochter Johanna Kloet. In de opsomming van de kinderen uit het huwelijk Gravelijn - Westenrijk ontbreekt Maatje, geboren te Zierikzee op 2 november 1818, die in 1848 in het huwelijk trad met Jan Piet Flikweert. Van de echtelieden Flikweert - Gravelijn stamt de afzender van de e-mail niet alleen in mannelijke maar ook in vrouwelijke lijn af. Begin september maakte ik een rondvlucht mee vanaf Vliegveld Midden-Zeeland, langs het Veerse Meer, de Stormvloedkering, de duinen, Renesse, Prunjegebied en Zierikzee en omgeving. Het was een prachtige dag met helder zicht Alle inzittenden genoten volop, op uw voorzitter na, die het toch zo nu en dan even benauwd had. Maar wat is ons eiland mooi vanuit de lucht! Heel anders dan vanaf de grond of op een lucht foto. Uiteraard zijn er ook plekken waar je liever omheen kijkt. De Cornelia-stichting bijvoorbeeld ziet vanuit de lucht eruit of er een wervelwind 1

Stad en lande | 2002 | | pagina 3