teinen en het rusten in de vele prieeltjes. De Kanter schrijft daarentegen in zijn reisverslag: "Wij zagen ook een groote tuin der capucij- ners, dan wij beschouwden dezelve te eentonig en van te weinig belang om erin te gaan". Het verslag over de reis zelf vertoont veel overeen komsten: we lezen in beide reisbeschrijvingen hoe laat men ontbeet, hoelang er over elk traject werd gereden, hoe slecht de wegen waren, hoe de logementen bevielen en dan vooral wat betreft de maaltijden, hoe laat men ging slapen en hoe de bedden waren. Af en toe bezoeken ze ook dezelfde herbergen: in Tienen gaan beide gezelschappen naar Het Groot Hert en in Aken logeren ze ook in hetzelfde logement: De Dragon d'Or. Tussen de beide reisverslagen ligt een periode van ruim zestig jaar. Natuurlijk is de politieke situatie niet te vergelijken, en daardoor het aantal toeris ten en de daarbij behorende levendigheid in Spa en Aken ook niet, maar des te opmerkelijker lijkt het dat er in zo'n lange periode zo weinig is ver anderd wat betreft de beschrijving van het dage lijks leven tijdens een buitenlands reisje. Zouden wij een vakantietrip in onze tijd willen vergelijken met die van zo'n zestig jaar geleden - dus onge veer in 1940 - dan zouden er boekdelen aan te pas moeten komen om de verschillen te beschrij ven. G. G. Trimpe Burger - Mekking Noten 1 Het boekje heeft inventarisnummer 102, handschrift 99. De paginanummering klopt niet, de volgorde is: bladzijde 1-42, 55-71, 43-54, 71-110. De heer H. Uil, archivaris van het Gemeentearchief Schouwen-Duiveland, was zo vriendelijk mij attent te maken op dit handschrift en het tijdelijk te deponeren bij het Zeeuws Archief. 2 De heer Sander den Haan wees mij erop dat de buitenplaats Zoomerlust in 1798 eigen dom was van Pieter de Kanter. 3 De gegevens over Pieter de Kanter komen uit: P. D. de Vos, De vroedschap van Zierikzee van de tweede helft der 16d' eeuw tot 1795, Middelburg 1931 4 J. J. Westendorp Boerma en C. A. van Swigchem, Zierikzee vroeger en nu, Bussum 1972. 5 Met de "prins" van Luik is de prins-bisschop bedoeld. De prins-bisschoppen bestuurden tot de Franse Revolutie het zelfstandige prins bisdom Luik dat niet tot de Oostenrijkse Nederlanden behoorde. Het lag als een soort eilandje tussen gebieden waar veel gods dienstconflicten woedden: de katholieke Zuidelijke Nederlanden, de vrijgevochten pro testantse Noordelijke Nederlanden, de - deels protestantse en deels katholieke - Duitse Rijnstaten en het katholieke Frankrijk. 6 De auteur gebruikt de naam "Borget" voor Burtscheid, in de achttiende eeuw nog een dorpje buiten de poort van Aken, nu een stadsdeel in Aken. Burtscheid is nog steeds een belangrijk kuuroord. 7 Met Ketzenborg wordt Katsenhof bedoeld, een uitspanning met een groot wandelpark aan de rand van de stad, in de nabijheid van het Keizersbad. 8 Crevel is het huidige Krefeld. 9 Er waren in 1798 drie lutherse kerken in Amsterdam. Daar de kerk 'nieuw' genoemd wordt, kan alleen de voormalige Hersteld Evangelisch-Lutherse kerk in aanmerking komen: die was gebouwd in 1792-1793 door de Amsterdamse timmerbaas Jan Smit onder supervisie van A. van der Hart. (Peter Don, Noord-Holland - Kunstreisboek, Zeist 1987) 10 Het Badhuis verrees in 1797 aan de Muidergracht recht tegenover de Groenelaan, de tegenwoordige Plantage Badlaan. Het was een fors gebouw van drie verdiepingen. Op de begane grond waren de badcellen, op de eerste verdieping een sociëteitsruimte en daarboven de vertrekken van de directeuren en het personeel. (R. Roegholt e.a., Wonen en wetenschap in de Plantage. De geschiede nis van een Amsterdamse buurt in driehon derd jaar, Amsterdam 1982). 11 Over deze feestdag konden helaas geen gegevens worden gevonden. 12 Ooltgensplaat wordt ook wel De Plaat genoemd. 13 In 1610 werd de Steenendijk aangelegd voor de zuidelijke afdamming van de Gouwe. Daarna volgden enkele inpolderingen waar door de voormalige scheepvaartgeul degra deerde tot een smal watertje, nog alleen van belang voor de afwatering van de polders. 10

Stad en lande | 2003 | | pagina 12