OPRICHTING WERKGROEP HERALDIEK ZEELAND EXCURSIE 'S-HERTOGENBOSCH In april 2003 is de 'Werkgroep Heraldiek Zeeland' (WHZ) opgericht door J. W. Zondervan en J.-M. Hangoor. De WHZ opereert als werkgroep onder de vleugels van de Stichting Genealogisch Centrum Zeeland te Middelburg. De Werkgroep heeft als doelstelling om de Zeeuwse heraldiek te registreren en te beschrij ven. Om deze doelstelling te bereiken worden authentieke bronnen ontsloten waarin zich zegels/wapens bevinden. De werkgroep behan delt niet alleen de familiewapens maar richt zich ook op overheidsheraldiek. Het onderzoeksge bied beslaat de periode van de Middeleeuwen tot aan de dag van vandaag. Naast de doelstelling wordt ook nagestreefd om als vraagbaak te die nen voor een ieder met vragen over de heraldiek. In de toekomst zullen ook cursussen worden gegeven voor geïnteresseerden. Bent u geïnteresseerd in de (Zeeuwse) heraldiek laat u dit dan weten. Mocht u weten waar zich - buiten de provincie Zeeland - Zeeuwse zegels bevinden dan houden wij ons zeer aanbevolen. Secretariaat WHZ: p/a Postbus 164, 4330 AD Middelburg (tel. (tijdens kantoortijden) 0118- 475320) (e-mail: info@ngb-nl.com). 's-Hertogenbosch ligt in het oude hertogdom Brabant en was in de Middeleeuwen uitgegroeid tot een machtige en welvarende stad. Zij lag aan een knooppunt van handelswegen: bij de samen vloeiing van Dommel en Aa in de Dieze, die weer verbonden was met de Maas. De stad had vele lakenweverijen wolnijver heid). Voor de machtige hertogen van Brabant was Den Bosch een gewilde stad, die diverse keren flink versterkt werd. De andere belangrijke steden in Brabant waren: Antwerpen, Brussel en Mechelen, tegenwoordig in België. Op 6 septem ber aanstaande voert de najaarsexcursie van Stad en Lande de leden naar de Brabantse hoofdstad. In de Middeleeuwen verrees in Den Bosch de grote Sint Jans Kathedraal. De bouwmeesters uit de veertiende en vijftiende eeuw waren: Willem van Kessel, Alard Duhamel, Jan Meyns en vader en zoon Jan Darkennis. Zij lieten een schitterend stukje Brabantse Gotiek verrijzen, dat een paar jaar geleden fraai gerestaureerd is, zodat we de kerk weer in volle glorie kunnen aanschouwen. De vele plafonschilderingen die na de Reformatie waren witgesaust, zijn met de laatste restauratie weer aangebracht of gerestaureerd. De Sint Jan is een van de weinige grote gotische kathedralen in Nederland met een volledig stenen gewelf en dus aan de buitenkant met een stelsel van luchtbo gen. Let u aan de buitenkant op de vele gargouil- les waterspuwers); op de luchtbogen vindt u allerlei figuurtjes, waaronder vele monstertjes. De Sintjan heeft een prachtig carillon met 59 klok ken. De schrijver van dit stukje wil u facultatief wat over de buitenkant vertellen, terwijl binnen 15

Stad en lande | 2003 | | pagina 17