vrijwilligers met een rood-gele armband u indien gewenst volop informatie over de kathedraal zul len geven. De splitsing tussen de Noordelijke en Zuidelijke Nederlanden vond in de zestiende eeuw plaats, toen Philips II, graaf van Holland en Zeeland en tevens hertog van Brabant, afgezworen werd. 's-Hertogenbosch werd verschillende keren belegerd, maar dankzij de sterke en moderne vestingwallen en ravelijnen niet ingenomen. Aan de zijkant van de stad ligt de Citadel, een van de vestingwerken van weieer, tegenwoordig het Rijksarchief in Noord-Brabant. We willen er een bezoek brengen onder leiding van de Stichting Vrienden van Den Bosch en het verhaal van de in zeventiende eeuw moderne verdedigingwerken van een zustervereniging horen. Prins Frederik Hendrik had het beleg rond de stad geslagen, maar het vlotte niet erg. De enorme moerassen die de stad omringden, droe gen zeker bij tot de onneembaarheid van de ves tingstad. Nadat Piet Hein de zilvervloot had vero verd op de vijand, werden met behulp van talloze windmolens door Leeghwater de moerassen drooggepompt en prins Frederik Hendrik van Oranje-Nassau kon de stad innemen. Om dit stoute stukje werd hij de 'Stedendwinger" genoemd. Dit betekende dat er in dat jaar 1629 een eind kwam aan de bloei van de stad. Noord- Brabant werd voortaan door de Staten-Generaal vanuit 's-Gravenhage bestuurd. Pas in de negen tiende eeuw krabbelde 's-Hertogenbosch er weer bovenop met de vestiging van industrie. Als je naar Den Bosch gaat, moetje natuurlijk Zoete Lieve Gerritje zien, die zal betalen Vanuit de lage bootjes op het riviertje de Binnendieze krijgen we een heel aparte kijk op de onderkant van het drukke stadsgewoel. De ene rondvaart voert ons tot in de diepste en duisterste krochten van de vestingwerken (vestingroute), de andere is meer cultuurhistorisch onder huizen en langs kunstwerken; diverse Bossche kunstenaars heb ben zich verplaatst in het leven en de gedachten van Middeleeuwse kunstenaars en dat langs de route verbeeld. Het Noord-Brabants Museum is gevestigd in het stadspaleis waar vanaf 1820 tot 1983 de gouver neur des konings ofwel de commissaris van de koning(in) zetelde. In het museum vindt u onder meer een maquette van de bovenbeschreven belegering door prins Frederik Hendrik. In het museum is een rijke collectie over de archeologie van de vaak belegerde stad te zien, opgedolven uit de stadsgrachten en de Binnendieze. Er zijn interessante schilderijen van volgelingen van Rubens als Theodoor van Thulden. Ook van Pieter Bruegel is er een paar fraaie zowel authentieke schilderijen als in kopie te zien. Bij mooi weer is de beeldentuin zeer verrassend. Kortom een interessante excursie naar een boei ende, historische stad. drs. R F. Vleugel De Citadel van 's-Hertogenbosch vanuit de lucht (foto collectie Rijksarchief in Noord-Brabant) 16

Stad en lande | 2003 | | pagina 18