Het landhuis van buitenplaats Heesterlust te Schuddebeurs (foto Commissie Monumenten) eigenaren wisselden in de loop der eeuwen, evenals de staat van onderhoud. Nu, in 2003, is alles weer in oude glorie hersteld. De familie Verduijn restaureerde het landhuis volledig, waarbij de oorspronkelijke indeling zoveel moge lijk werd teruggebracht. De nieuwe voordeur is een kopie van de oude. Het houten theehuisje in de tuin was in zo'n slechte conditie dat ook dit geheel moest worden vernieuwd. Hetzelfde gold voor het koetshuis met aangrenzende tuinmans woning. Ook het park werd grootscheeps aange pakt. Er staan daar heel oude bomen, kastanjes en beuken en als bijzonderheid een Oosterse pla taan (Platanus orientalis) van zo'n 250 jaar oud. Verdwenen is de hardstenen grenspaal, welke de grens van het voormalig rechtsgebied markeerde. Ongeveer vijfjaar geleden is deze nog gesignal eerd, maar sindsdien spoorloos. Wel bevat het park een restant van een oude ijskelder, dat geconserveerd zal worden. Het plan is om enkele stukken grasland te laten beweiden, en een bloe menweide aan te leggen. Omdat er regelmatig reeën worden gesignaleerd wil men in het bos een hoogzit maken, zodat het wild kan worden bespioneerd. Naast het huis bevindt zich nu een moestuin en onder de bomen, uit het zicht, werd een parkeerplaats aangelegd, zodat 'het blik' het zicht op het landhuis niet zal verstoren. We prij zen ons gelukkig dat de heer en mevrouw Verduijn het uitgewoonde huis en het verwaar loosde park met veel liefde hebben gerestaureerd en opgeknapt. Heesterlust is weer een lust voor het oog! Bronnen - Kadastrale Atlas van Zeeland 7 832, Brouwershaven (Schouwen-Duiveland) III, Middelburg 1999 ('Bronnenoverzicht buiten plaatsen en landsteden Noordgouwe (1595) 1651-1832', pag. 48-89)). - A. J. van der Aa, Aardrijkskundig Woordenboek der Nederlanden, deel H, Gorkum 1844, - P. D. de Vos, De vroedschap van Zierikzee van 1650 tot 1795, Middelburg 1932. Nieuwe Haven 145/147 te Zierikzee Vanaf het eerste moment was het voor de aspi rantkopers duidelijk: wat een mogelijkheden bood het pand op de hoek van het Karsteil en de Nieuwe Haven! Wonen met een prachtig uitzicht, op een eersteklas locatie, plaats genoeg voor het gezin en nog ruimte over om iets anders mee te doen. Het was in 1994, dat het echtpaar Van Rooy - Van der Zouwen het pakhuis Nieuwe Haven 145-143 aankocht. In nummer 145 was in de zestiger jaren van de twintigste eeuw een woonhuis gemaakt, maar 143 was toen nog intact als pakhuis. Al sinds mensenheugenis zijn de beide panden in gebruik als opslagplaats. In de periode 1807-1811 is er een "Register van huiseigenaren" opgesteld door de gemeente Zierikzee. Daarin worden twee eigenaren genoemd: Johannes van den Broeke en Hendrik van den Thoorn, beiden koopman van beroep. In 1832 was alleen Van den Broeke eigenaar van de panden, die toen de huisnummers D 1 en D 2 21

Stad en lande | 2003 | | pagina 21