SAPPIGE VERAELEN OP ZÊÊUWSE AEVEND IN BROUW De toren is eigenlijk gebouwd in een klassieke vorm. We kennen dergelijke torens in Ierland uit de tiende eeuw. Op de Engelse Kanaaleilanden zijn tijdens de Duitse bezetting ook dergelijke ronde hoge bunkers gebouwd. Op Schouwen zal de wachttoren te maken heb ben gehad met de verdediging van de vuurtoren en de gebouwen daaromheen. Vanuit de openin gen hielden soldaten de toen kale duinen ten zui den van het Vuurtorenpad in de gaten. Fossiel landschapselement Na 1945 had de wachttoren geen functie meer. Tot ongeveer 1960 zat het dak er nog op en werd het wel gebruikt voor de opslag van hooi. De toren raakte in verval en is nu begroeid met gele korstmossen. De vraag dringt zich op wat je ermee aan moet. Allereerst is dat natuurlijk een zaak van de eigenaar. Het curieuze landschaps element is zestig jaar oud, het is uniek, het is niet mooi, maar heeft wel een zekere informatiewaar- de. Is zoiets een jong monument? Wat zou je ermee kunnen doen als je het weer in de oor spronkelijke staat terugbrengt? Zou het kunnen gaan dienen als opslagplaats of als koele wijnkel der? Tot nu toe is het gebouwtje niet afgebroken. Hoe langer je daarmee wacht, des te merkwaardiger zal men het gaan vinden. Op zich is het bijzonder dat het niet allang is afgebroken! Frans Beekman Op zaeterdag vuuf april kon iederéén teréchte in 't Tonnemaggezien in Brouw om te luusteren nae Kant'ooi in nae Jopie Minnaard. De zael zat aor- dig vol in me wiere verwèlkomd dü Tineke, je weet wè, de vrouwe van die nieuwe burhemêê- ster, Kees Veer'hoek. Tineke is gelukkig nog steeds lid van de streektaelcommissie van Stad in Lande, in deze club tekende vö de orhanisatie van deze 'n aevend. Tineke ieuw 't kort, want 't publiek kwam vö wat aores. Kant'ooi beet 't spits of mit 't êêste déél van 't prohramma "Uust 's even!". Behonne wier mit 't versje over Diengeman die liever lui as moe is. 't Andikken van nieuwsfeiten kwam an de orde in '"n Nieuwtje". Op d'n duur leek 't erop dat 'r êêne vermoord was. Dat was ok zö! 't Was éch ter hin maas, ma 'n vliehe '"n Hat in d'n èmmer" is 'n bekènd vers. Daenae vertélde Endrik over z'n vrouwe Toos, lid van de Plattelands vrou wen. Toos was op reize, in ze beld'even naer uus. Hezonge wier over 'd ouwe schole in over d'n tram van vroeher, ok wè koekedööze henoemd. 't Êêste optrejen van Kant'ooi wier ongderbroke dü Jopie Minaard. Wat kan die vrouwe vertale zég. 'k Ad ze zelluf nog nooit 'oord ma 'k stae d'r nog verstèld van. In aolles uut 'r ööd! Af in toe 'n slokje waeter in dan hieng ze wT! Êêst 'n prachtig, in ontroerend, verael over 'n suuker- bêêst. Daenae 'n hedicht over 't ouwerluk uus in toen nog 'n prachtig verael over 'n domenie die dol was op 'n brangdewientje mit suuker. Bie hebrek an beter kreeg de pastor spiritus Na de pauze, iederéén kreeg 'n drankje in 'n lék ker hapje, kwam Jopie wf op de planken. Je zou d'r bienae bie hae brulle toen ze over "Moeder" declameerde. Moe, in een verpleeguus die altijd ma zei: "M'n dochter kom sö Brulle van 't lachen deeje m'n ok toen Jopie over de trouw partij vertélde, mit naeme over dien broek Tot slot oorde m'n 't verael van een vèntje in de kareke die fee moeit'ad om z'n cènt in de bale te hooien. M'n aomè henote van Jopie d'r talèn- ten! Ajje ze nog nooit 'oord eit, hae tan mar 's luustere! Noe was 't wi de beurte an Kant'ooi. De seniore samba, leutig om nae te kieken in nae te luuste ren. Een korte sketch over 'n man in 'n vrouwe in de wachtkaemer van de vêêarts. Een nieuw vérs over die aetelijke mobiele tillefoontjes. In dan de vrolijke afsluuter, "Kampeere bie d'n boer". 24

Stad en lande | 2003 | | pagina 24