\iy fcU^NSE BIBL/q VAN DE REDACTIE VAN HET BESTUUR 'h't In de tijd waarin dit nummer verschijnt, zijn veel mensen met vakantie in binnen- of buitenland. Volgens een van de juni-nummers van een bekend actualiteitentijdschrift is vakantie "een gemeengoed" dat in Nederland helemaal nog niet zo lang bestaat. Aan het begin van de vijfti ger jaren van de vorige eeuw kreeg een op de vijf Nederlanders beschikking over meer vrije tijd, maar het maken van buitenlandse reizen was destijds nog een bijzonderheid. De meesten brachten toen nog hun vakantiedagen gewoon thuis door. Zo'n anderhalve eeuw daarvoor maakte de 41 -jarige Zierikzeese stadsbestuurder Pieter de Kanter een plezierreisje met een zakelijk tintje in de Republiek, de Zuidelijke Nederlanden en Duitsland. Hij ondernam dit met zijn vrouw Johanna, zoon en een goede vriend in mei en juni 1798, voor een groot deel met rijtuigen over de gebrekkige wegen van zijn tijd. Uitgekozen waren bestemmingen als Spa, Luik, Aken, de Vechtstreek en Amsterdam. De belevenissen en indrukken van dit reisje legde hij vast in een dag boek en G. G. Trimpe Burger - Mekking te Oostkapelle bewerkte ze tot een artikel voor het Mededelingenblad Stad en Lande. Tijdens het onderzoek voor deze bijdrage kon zij de identiteit van de eerder nog onbekende schrijver van dit persoonlijke document vaststellen! Het bouwwerk op het kaft, waarover kan worden gelezen in de bijdrage van Frans Beekman in Den Haag, verkeert al vele jaren in verwaarloosde staat. Dit rustiek ogende torentje herinnert aan BEW. EX. JK de Tweede Wereldoorlog, een belangrijke periode uit de recente geschiedenis waarvan het bouw kundig erfgoed in ons land nog nauwelijks bescherming geniet. De rubriek 'Praet' bevat een interview met Marianne Kleijwegt te Dreischor Zij is een histo risch geïnteresseerde orthopedagoge bekend met de geschiedenis van de Walcherse tak van het Zierikzeese geslacht Pous. Een van de leden van deze familie, mr. Pieter Pous, stichtte in 1812 te Oostkapelle de Kweekschool voor den Landbouw en Zeevaart, voor arme jongens en meisjes. In 'Uut de pepieren' staat ditmaal een verhaal dat zich heeft afgespeeld in Haamstede en Zierikzee, in het laatste kwart van de zestiende eeuw. Het gaat over de gevolgen van jaloezie en vrees voor het verlies van 'de baan', in een tijd waarin men nog veel zaken met een steekwapen probeerde te beslechten. Op verzoek van een lid van de familie behandeld in dit boek, laat de redactie weten dat nog exem plaren voor handen zijn van de derde, geheel bij gewerkte uitgave van Bijdrage tot de genealogie van het geslacht Van der Have, samengesteld door J. J. Mol. Tegen betaling van 45 euro kan een exemplaar van de publicatie worden toege zonden. Bestellingen kunnen worden gericht aan ir. D. J. van der Have, Marktplein 20, 4421 JP Kapelle. In de afgelopen periode is overleden de oud burgemeester van Zierikzee, de heer mr. F. Th. Dijckmeester. In de Voorjaarsvergade ring hebben wij hem herdacht, maar ook hier wil ik graag de dank van de Vereniging aan hem uit spreken. In de tijd van zijn burgemeesterschap, kort na de watersnoodramp, heeft hij zich gewel dig voor de stad ingezet en was hij voor onze Vereniging een grote steun. Daarom past het ons hem in dankbaarheid te gedenken. Ook in dankbaarheid denken wij terug aan 29 april jongstleden, toen vijf leden van de Vereniging een koninklijke onderscheiding mochten ontvangen. De heren Wim de Vrieze en 1 1

Stad en lande | 2003 | | pagina 3