Er wordt een particulier rijtuig gevonden en de volgende morgen gaan ze samen met een Frans officier en zijn vrouw richting Luik. In het verslag schrijft De Kanter: "Wij passeerden eerst den wel bekenden IJzeren Berg, daar die groote slag tus- schen de Franschen is voorgevallen, waarvan onze Fransche capitein, die bij die slag tegen woordig geweest was, ons veel verhaalde". Bij Luik gekomen bindt ook deze koetsier een ach terwiel vast. Iets verder breekt het touw zodat ze met hoge snelheid langs de afgronden rijden! Kennelijk was dat vastbinden van de rijtuigwielen de normale manier om snelheid te minderen, want als ze in de stad bij een afhellende straat komen, is "daar een straatlooper, die hier veele zijn, ons agterste wiel weder vastbond, en wij zoal sleepende een end voortreeden, totdat hij 't weer los maakte". De wegen in de Zuidelijke Nederlanden zijn bijzonder slecht onderhouden; steeds klaagt de auteur over kuilen en andere onaangenaamheden. Luik blijkt een mooie stad te zijn in 1798: "Wij vonden de stad zeer aan zienlijk versierd, met schoone gebouwen en win kels. 't Stadhuis is van voor, van agter en opzij een fraay gesticht, en niet minder 't paleis van den voormaaligen, maar nu geëmigreerden prins5, gebouwd in den smaak van 't stadhuis te Amsterdam". Luik heeft kennelijk minder geleden door oorlogsgeweld dan Leuven. Ze blijven de zondag in Luik over en willen met een rijtuig de omstreken verkennen. Flelaas blijkt ook hier het openbaar vervoer niet bijster goed geregeld te zijn: een rijtuig is niet te krijgen omdat iedereen op zondag een tochtje wil maken. Maandag 28 mei gaat het gezelschap naar Spa, waar een gids hen naar de bron De Pouhon brengt, midden in Spa gelegen. De Kanter schrijft daarover: "Onse gids praesenteerde ons direct 't water op een bord met twee glasen, waarvan wij rijkelijk met smaak gebruikten". De aanduiding pouhon wordt gebruikt voor alle bronnen die als geneeskrachtig bestempeld werden. Spreekt men kortweg over 'De Pouhon', dan wordt de bron in het centrum van Spa bedoeld, die eigenlijk de Pouhon Pierre-le-Grand heet, als herinnering aan de kuur die tsaar Peter de Grote in 1717 in Spa deed. Spa stond in de zeventiende eeuw al bekend als kuuroord en als oord van plezier. Er werd gegokt, gekaart om geld en gedanst. Veel dames en heren maakten hun afspraakjes in het Pare de Sept Heures of de Promenade de Quatre Heures, de beide wandelgebieden waar werd De Markt te Spa, met rechts de bron De Pouhon waaruit het gezelschap op 28 mei 1798 enkele glazen water drinkt (kopergravure eerste helft achttiende eeuw) 6

Stad en lande | 2003 | | pagina 8