afgebleven waren." De noodzaak tot 'opknappen en restaureren', kan Voorzaat tot op zekere hoogte dus best volgen. Maar sommige zaken gaan hem echt te ver: "Laatst zag ik ergens zo'n bord staan met in grote letters: "Dit landschap wordt u aangeboden door Dat is toch bela chelijk. Waar hebben we het dan over zeg." Die gekunsteldheid is hem een doorn in het oog. "Ik moet daar eens iets mee doen." Dat 'iets mee doen', mondt meestal uit in een giftig of naargeestig detail in een schilderij, een werk waarbij de realistische achtergrond dient als decor voor een stukje verdringing van het oude in de vorm van bijvoorbeeld een gladde, moder ne vorm. Zoals in het drieluik 'Vertrek uit Zierikzee' uit 1994, met zicht op een bijna drei gende Noord- en Zuidhavenpoort en in een bol afdruipende inwoners op de voorgrond. Een schilderij dat, zo vindt deze auteur, eigenlijk een centrale plaats op het eiland had verdiend. De gemeente heeft het om onduidelijke redenen nooit aangekocht. "De gemeente heeft trouwens helemaal niks van mij", vult Voorzaat nog aan. Waar 'Vertrek uit Zierikzee' is gebleven, weet hij zelf ook niet. Bij een particulier denkt hij. Het grootste deel van zijn schilderijen is trouwens buiten Schouwen-Duiveland te vinden. Leuk detail, meldt de kunstschilder, is dat Donald Trump 'himself', ooit twee schilderijtjes van hem heeft gekocht tijdens een expositie in de 'Trump Tower' in New York. Grijnzend: "Om in z'n privé- jet te hangen." De tentoonstellingen in New York zijn echter meer uitzondering dan regel. Net als inmiddels zijn gebruik van Schouwen-Duiveland als inspira tiebron. Gebieden zoals Zuid-België en Noord- Frankrijk en het andere Zuid-Europa vormen tegenwoordig Voorzaats jachtterrein als het gaat om verval. Te zien is Voorzaats werk het vaakst in Amsterdam, met zo nu en dan uitstapjes naar galeries elders in Europa. Maar ook Schouwen- Duiveland kan nog steeds meegenieten van zijn schilderijen. Voor hij een nieuwe expositie opent in Galerie Lieve Hemel, houdt Voorzaat vaak een korte 'voortentoonstelling' op eilandelijke bodem. Zo om de twee jaar heeft hij weer een nieuwe reeks van ongeveer 25 werken van klein tot groot klaar liggen voor Amsterdam, die eerst hier worden geëxposeerd. Ergens in de komende maanden is het weer zo ver, meldt hij. Schouwen-Duiveland komt er dit keer niet bekaaid af. Voorzaat maakte een schilderij van Dreischors molen en van Beldert. Maar ook het omstreden nieuwe gemeentehuis is erbij. Het is een 'vurig' werkje. Meer wil Voorzaat er nog maar even niet over kwijt. Carolien de Vrieze "Mondragon trok op dien dag [2 juli 1576] met zijn Waalsche troepen de stad binnen en nam als gouverneur, in naam van de koning van Spanje, bezit van Zierikzee. (uit: J. Stamperius, 'St. Nicolaas te Zierikzee', Zierikzee [1935], pag. 110) 11

Stad en lande | 2003 | | pagina 13