gelegen gemeente, de bouw van een toen vrij behoorlijk plattelandsziekenhuisje tot stand. Te Noordgouwe, omdat de aldaar gevestigde huis arts Wortman [samen met de Noordgouwse bur gemeester jhr. C. A. van Citters en de predikant E. L. Nauta] dè stuwende kracht was voor een ziekenhuis op dit eiland." In de loop der volgende decennia werden ver schillende kleine veranderingen en uitbreidingen aangebracht, welke evenwel geen van alle vol doende waren om met de steeds toenemende behoefte aan ziekenhuisruimte gelijke tred te houden. De grotere uitbreiding, welke in de eerste oor logsjaren 1941 en 1942 plaatsvond, stelde de Vereniging 'Het Ziekenhuis' dermate voor finan ciële problemen, dat de eilandelijke gemeenten, die reeds subsidie verleenden', besloten het gehele ziekenhuisbedrijf over te nemen en dit, overeenkomstig een "gemeenschappelijke rege ling" ingevolge artikel 129 en andere artikelen van de Gemeentewet aangegaan op 23 mei 1942, zelf te exploiteren. De uitbreiding van het ziekenhuis te Noordgouwe uit de jaren 1941 en 1942 (foto coll. auteur) "De in 1941 en 1942 tot stand gekomen aan bouw van een nieuwe vleugel, welke tengevolge van de oorlogsomstandigheden slechts een gedeeltelijke uitvoering was van het oorspronke lijke plan, mocht echter geenszins betekenen, dat het ziekenhuisprobleem op Schouwen-Duiveland was opgelost. Hiermede was slechts ruimte gemaakt voor een groter aantal bedden en ook dit nog niet in voldoende mate, hetgeen hieruit blijkt, dat als men voor elk bed het gewenste minimum aantal m2 in acht neemt, 37 bedden kunnen worden geplaatst, terwijl de gemiddelde bezetting van het hoofdgebouw, b.v. [die van] 1949, 42 patiënten bedraagt. Om te voorzien in verpleegruimte voor lijders aan besmettelijke ziekten en de toevloed van lijders aan tuberculose te kunnen opvangen, werd in 1945 overgegaan tot het plaatsen van een nood- barak, die in 1949 een gemiddelde bezetting van 12,3 patiënten had." Het rapport somt verder de vele tekortkomingen van het ziekenhuis op. Een polikliniek is niet aan wezig waardoor de vier specialisten spreekuur houden in een operatiekamertje. De röntgenka- mer is te klein. Voor patiënten en personeel samen zijn slechts twee badkamers beschikbaar. Het ontbreekt verder aan personeelshuisvesting, isoleerkamertjes, een opnamekamer, een afde lingskeuken, een spoellokaal, een werkkamertje voor het afdelingshoofd, een ruimte om ziek per soneel te verplegen, een dagverblijf voor lopende patiënten, een magazijn, een linnenkamer, een gemeenschappelijke eet- en zitkamer voor ver pleegsters enz. enz. Een en ander mondt uit in de conclusie dat uitbreiding van de ziekenhuis- accomodatie zeer noodzakelijk is. Het rapport gaat dan als volgt verder: "Dat het ziekenhuis-probleem in Noordgouwe moet wor den opgelost, is echter een overwonnen stand punt: het overgrote deel der gemeenten heeft verklaard Zierikzee de beste plaats voor een zieke- ninrichting te vinden. De gebouwen te Noordgouwe gaan daarmede geenszins voor de volksgezondheid verloren, maar zullen dienstig gemaakt worden aan een grote eilandelijke behoefte: een tehuis voor inva lide bejaarden. Wij willen dus ons ziekenhuis uit breiden met een nieuw te bouwen inrichting te Zierikzee. De voorkeur die Zierikzee verdient boven Noordgouwe wordt uitgebreid gemotiveerd in een door de Provinciale Planologische Dienst voor Zeeland samengesteld rapport: 'De sociaal-eco nomisch gunstigste vestigingsplaats van het zie kenhuis Schouwen-Duiveland, Zierikzee of Noordgouwe?'. Het gemeentebestuur van Zierikzee heeft reeds een plaats voor dit zieken huis in haar uitbreidingsplan gereserveerd. Schouwen-Duiveland is een overwegend prote stantse streek. Het katholieke volksdeel neemt een zeer kleine plaats in (ruim 800 op een bevol king van ruim 23.000 zielen). Daarnaast telt men 20

Stad en lande | 2003 | | pagina 22