VAN DE REDACTIE Voor de donkere en koude tijd van het jaar is het novembernummer van het Mededelingenblad Stad en Lande gevuld met twee grote en een tweetal kleinere artikelen. Dr. Tine Visser in Middelburg vertelt in het hoofd artikel over de geschiedenis van de "Fransche school voor jonge heeren" in Zierikzee. De Franse School was een type onderwijsinstelling, dat in de jaren vijftig van de negentiende eeuw tot het "uitgebreid lager onderwijs" werd gerekend. Er waren Franse Scholen voor jongens en voor meis jes, jeugd afkomstig uit de beter gesitueerde klassen. U vindt in deze bijdrage biografische ge gevens van de eind achttiende eeuw aangestelde Franse-schoolhouder Jean de Ligny, die vóór ves tiging in Zierikzee werkzaam was in de Russische, aan de delta van de Witte Zee gelegen havenstad Archangelsk. U kunt ook lezen over zijn collega's uit twee generaties van de familie Jeneteau en over de laatste schoolhouder Wijnand Top, die geruime tijd hun invloed op de opvoeding van vele jongens uit Zierikzee en omgeving hebben kunnen uitoefenen. Sander den Flaan, lid van de redactie, vertelt in het tweede artikel over een beschuldiging van ontduiking van een gemeentelijk accijns in 1820. De beschuldiging gold Adriaan Bil en Leendert Vijverberg, molenaars op 't Hert, een verdwenen Zierikzeese molen waarover in de literatuur zo goed als niets is te vinden. Misschien hebben de eigenaars van deze molen al direct na de voltooi ing omstreeks 1730 hieraan de benaming 't Hert toegekend, daarmee uitdrukking gevend aan de wens dat de wieken van het windwerktuig even hard zouden draaien als de gang van het zich gezwind voortbewegend hert. Een wens die ook de bouwers van 'Den Haas' zullen hebben ge koesterd, een ander snel dier waarnaar de in de zelfde tijd gebouwde stellingmolen op het Bolwerk werd vernoemd. In de jaren zestig van de negentiende eeuw verzocht de toenmalige eige naar van molen 't Hert een sloopvergunning voor het bouwwerk. Door opname van dit artikel moest de inzending voor de rubriek 'Uut de pepieren' naar het vol gende nummer worden doorgeschoven. Naar aanleiding van zijn onderzoek in het archief van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag, schreef Rinus van Langeraad KAzn. te Hoofddorp over de geschiedenis van het verdwenen Zieken huis Schouwen-Duiveland in Noordgouwe. Uit de tijd van de schaatsavonturen op de Rêêtjes aan het eind van de Hoogenboomlaan in Renesse, krijgt u informatie in het artikel van Wim de Vrieze uit Burgh-Haamstede. Theo Voorzaat uit Dreischor staat centraal in de rubriek 'Praet'. De kunstschilder zal bij vele lezers bekend zijn om de bijzondere setting waarin hij Schouwen-Duivelands monumenten vereeuwigt. Voorzaats werk is al dertig jaar te zien op exposi ties in binnen- en buitenland. Recentelijk is door Muziekgroep Nederland en Radio Netherlands Music een compact disc op de markt gebracht met Zierikzeese muziek die onlos makelijk is verbonden met de geschiedenis van het monumentale Burgerweeshuis. Het betreft de suite I in D mineur voor viola da gamba en basso continuo van Johan Snep (1659-1719). In 1700 verscheen deze suite in een bundel die door de componist werd opgedragen aan de regent Nicolaes Cau, bewoner van genoemd Zierikzees monument. Andere werken op de cd zijn van Jacob Riehman, Carel Hacquart en Johan Schenck, componisten werkzaam in de Nederlanden in de zeventiende en achttiende eeuw. Muziekgezel schap 't Uitnemend Kabinet voert de muziek uit (NM Classics). Henk Dalebout, sinds begin 1999 lid van de redactie, die in het voorjaar het secretariaat van de Vereniging heeft neergelegd, moet nu helaas ook het redactiewerk voor het Mededelingenblad staken. Er wordt gezocht naar een persoon die Henk kan opvolgen. 1

Stad en lande | 2003 | | pagina 3