Roosendaal. Beide heren waren voorzien van lof felijke getuigenissen en van zeer goede "attesta- tiën nopens hun gedrag en wandel". Ook ten aanzien van het proefzingen en proefvoorlezen in de Franse Kerk, hadden ze beiden zeer goed vol daan. Wat de schrijfkunst betreft kwam Bourdon als de beste uit de strijd, maar het was niet zo dat De Ligny daarin geen les zou kunnen geven. Bovendien zou hij zijn Roosendaalse secondant David Borking, volgens hem een uitstekend kalli graaf, naar Zierikzee kunnen meebrengen. Het was voor de gerechtigden van stad en kerk niet eenvoudig om tussen deze twee veelbelovende kandidaten te kiezen. Het feit dat De Ligny getrouwd was en Bourdon niet, gaf ten slotte de doorslag. Bourdon had weliswaar een zuster die bij hem wilde komen wonen om de huishoudelij ke taken op zich te nemen en ook had hij beloofd naar een echtgenote te zullen uitzien, maar het bleef toch allemaal erg onzeker. Uit de met de oude Agron opgedane ervaring wist de raad hoe belangrijk het was dat een Franse-kost- schoolhouder getrouwd was met "een vrouw die in staat is de noodige goede directie te houden". De knoop werd al gauw doorgehakt: op 30 augustus 1793 werd Jean de Ligny benoemd tot Franse-kostschoolhouder te Zierikzee. Zijn schrijf- vaardige secondant David Borking kwam inder daad met hem mee. Persoonlijke gegevens van Jean de Ligny Jean de Ligny was in 1746 in Frankrijk geboren, als zoon van Jean Jaques de Ligny en Marie Louise de Sévigny. Hoe en wanneer hij in Delft is terechtgekomen heb ik niet kunnen achterhalen. Wel ben ik te weten gekomen dat hij in 1779 in aanraking kwam met de Amsterdamse koopman Christiaan Fraser, die in opdracht van twee Nederlandse, in de Russische stad Archangel ge vestigde kooplieden op zoek was naar een onder wijzer voor de gereformeerde gemeente aldaar. De drieëndertigjarige De Ligny moet zin voor avontuur hebben gehad, want hij hapte toe. Op 22 december 1779 verscheen hij op het kantoor van notaris Salomon Dorper in Amsterdam om het contract te tekenen waarmee hij zich verbond om vijfjaar lang bij de Nederduits gereformeerde gemeente in Archangel als voorzanger, voorlezer en schoolmeester werkzaam te zijn. Hij zou de jeugd moeten onderwijzen in de Nederduitse en in de Franse taal, in schrijven en rekenen en - voor zover dat in zijn vermogen lag - "in andere nuttige kunsten en wetenschappen". Voor dit alles zou hij "300 roebels zilvermunt" per jaar ontvangen en op "een vrije woning in 't school- huys, mitsgaders vrije brand, ligt en bediening" kunnen rekenen. Het zou hem worden toege staan kinderen in de hele of halve kost te nemen, waarvoor hij kostgeld mocht vragen. Hij zou ech ter "van niemand van de gereformeerde gemeen te eenig school- of leergeld mogen vorderen of pretendeeren". Het contract werd ondertekend door Christiaan Fraser, Jean de Ligny, twee getui gen en de notaris. Op 26 maart. 1780 trouwde Jean de Ligny met de uit Middelburg afkomstige Maria Louiza Ravia. Pas in mei - de haven van Archangel was niet eer der ijsvrij - ging het jonge stel scheep. Zijn ze op de 'De Goede Saak' gestapt of misschien op 'De Vreede', die beide op 5 mei afvoeren? Het kan ook een ander schip geweest zijn: in de eerste helft van mei vertrokken er bijna dagelijks vracht schepen naar Archangel, de 'poort van Rusland'. Grote zeilschepen waren het, met - behalve de kapitein - tien tot veertien man aan boord: een stuurman, een bootsman, een timmerman,een zeilmaker, een kok met koksmaat en zes of zeven matrozen. Op de monsterrollen worden geen passagiers genoemd, hoewel die er af en toe wel geweest zijn. Volgens Veluwenkamp (pag. 182) waren er halverwege de achttiende eeuw in Archangel 34 Nederlandse kooplieden, die samen met hun gezinnen een gemeenschap van ongeveer 100 mensen vormden. Een predikant zorgde voor hun zielenheil, een schoolmeester onderwees de kin deren. Hoewel in het laatste kwart van deze eeuw de Nederlandse handel stagneerde en vele gezinnen uit Archangel vertrokken, bleef de uit gedunde gereformeerde gemeente in staat deze functionarissen te onderhouden. Over het verblijf in Archangel van schoolmeester De Ligny en zijn vrouw ben ik helaas niets te weten gekomen. Is het een interessante tijd ge weest of was het een bar en boos en vooral koud intermezzo? We weten alleen dat het contract na vijf jaar niet werd verlengd. Het echtpaar ging met twee in 1781 en 1783 in Archangel geboren kinderen - Jaqueline en Jaques - terug naar Nederland. In 1786 werd De Ligny aangesteld als

Stad en lande | 2003 | | pagina 8