Tijdens die korte vakantieperioden trok ik vaak op met mijn oudere neef Niek, die in het dorp woonde. Zo nu en dan gingen wij naar het strand van Renesse om te vissen. Niek had een mooie werphengel, ik had niets. Maar voor Niek was dat geen probleem. Dan maken we toch een werpfles, een colafles waar in de instulping nylondraad met lood en haakjes is gewonden. Zoiets eenvoudigs werkt fabuleus. Op eenvoudi ge wijze slinger je dankzij het lood de draad met haakjes en wormen en al een eind de zee in. Ik heb eenmaal een schol ermee gevangen, maar dat lag waarschijnlijk niet aan mijn handigheid. Nadat er kennelijk al zo'n halfuur geen vis aan mijn pieren had gesabbeld, haalde ik mijn lijn binnen. En ineens zag ik dat ik beet had; onvoor stelbaar! Alleen had ik deze schol niet verschalkt door de aantrekkingskracht van een vette pier en mijn verleidelijk gespeel met de lijn, maar door dat ik de lijn binnenhaalde en toevallig deze schol in zijn kop haakte! Om deze werpfles te kunnen maken hadden we nylondraad, loodjes en haakjes nodig. En dus trokken we naar smederij Van de Kasteele, aan het begin van de Heereweg. Hij wilde ons de gevraagde artikelen wel graag leveren, maar was toch erg terughoudend. Hij zei tegen Niek: "Wil je hier alsjeblieft niets over aan je vader vertellen, want ik kan daar een hoop moeilijkheden mee krijgen". Wij keken zeer verbaasd, maar achteraf realiseerden we ons dat het zondag was. Nieks vader, oom Nico, was de burgemeester van t- Noordgouwe. Enerzijds wilde Van de Kasteele kennelijk de zoon van de burgemeester niets wei geren, maar anderzijds wilde hij met deze ook geen problemen krijgen. Het geeft wel aan hoe zorgeloos die vakantie was, we waren ons niet bewust van de tijd. Een andere aardige anekdote met betrekking tot de zondag, die ik weliswaar zelf niet heb meege maakt, betreft "Opoe Wit". Op een koude zon dagochtend in de jaren dertig van de vorige eeuw liep zij van de kerk in Zierikzee terug naar haar huisje aan de Zuiddijk in Schuddebeurs, een wandeling van algauw een uur. Toen mijn groot vader haar met zijn auto inhaalde stopte hij en bood opoe Wit een lift aan. Vriendelijk, doch zeer gedecideerd, wees zij deze af. "Nee dank u. f >- f Het landhuis Welgelegen omstreeks 1960 (foto collectie auteur) 8

Stad en lande | 2004 | | pagina 10