GEBOEID DOOR HET ZEEUWSE SLAVERNIJVERLEDEN 'eilandje' I Vlaams was er niet langer de voertaal en leerlingen op school die Vlaams bleven spre ken, kregen een klomp om hun nek gehangen, als teken van 'boers gedrag'. Genoemde Franse koning liet diverse monumenten verrijzen in het Quartier Royal van Lille, zoals de Oude Beurs, de Parijse Poort en verschillende kerken. De vestingbouwer en maarschalk Vauban ver zorgde de uitgebreide verdedigingswerken met ravelijnen en stervormige stadswallen zoals in Naarden of Heusden, en bouwde een citadel. Rondom de Grote Markt zijn diverse fraaie zeven tiende- en achttiende-eeuwse koopmanshuizen, alles recentelijk gerestaureerd. De gevels, opge trokken uit rode baksteen en witte natuursteen, zijn vaak rijkversierd met mollige putti, oude mannenkoppen, korenschoven en hoorns van overvloed. Zij moesten de aandacht van de pas santen trekken. In de rue Péterinck zijn nog diverse achttiende- eeuwse wevershuisjes. Even verderop staat de neogotische Notre-Dame de la Treille, waaraan men weliswaar in 1854 begon, maar waar eind 1999 nog even een gevel tegenaan gezet werd. Die gevel met het roosvenster is van doorschij nend marmer. Ongeveer hier lag de burcht van Boudewijn van Vlaanderen, maar daarvan is niets meer te zien. Veel meer de moeite waard om te bekijken is de Saint Maurice aan de rue de Paris. Dit is een veertiende-eeuwse hallenkerk met vijf gelijke beuken. Saint Maurice is een heilige die Romeins officier was in het Thebaans Legioen. Hij stierf de marteldood met zijn legerafdeling, omdat hij christenen niet wenste te vervolgen. Generaal en later president Charles de Gaulle werd in 1890 in de rue Princesse geboren. Zijn geboortehuis is momenteel een museum, waar allerlei spullen bewaard worden die aan hem toe behoorden, zoals zijn doopjurk en de Citroen. Eigenlijk heet de Grote Markt officieel Place du Général de Gaulle, maar zo wordt zij niet genoemd door Rijsselaars. Sinds enige tijd stopt de hogesnelheidstrein in Rijssel, daardoor is rondom het station Lille Europe een hele nieuwe wijk ontstaan, getekend door een Nederlandse architect met internationa le allure: Rem Koolhaas. Het geheel levert een enorm contrast op, dat goed valt te zien tijdens een rondrit met de bus. Kort geleden is het Palais des Beaux Arts volledig gerenoveerd. Dit museum is na het Louvre in Parijs, het belangrijkste museum van Frankrijk. Er hangen fraaie Goya's, een onvergetelijke Dirc Bouts met hemel en hel en een aantal verdien stelijke Vlaamse en Nederlandse meesters uit de zeventiende eeuw. Er hangen verder een fraaie serie reliëfkaarten van forten uit de Nederlanden, Frankrijk en de Zuidelijke Nederlanden. De collec tie Frans beeldhouwwerk biedt een zeer compleet overzicht van de negentiende eeuw; kortom een museum dat zeer de moeite van het bekijken waard is! drs. P. F. Vleugel In juli 2004 start in Zeeland het herdenkingsjaar van de slavernij. Rondom dit thema worden vele activiteiten georganiseerd. Tentoonstellingen, symposia, artikelen, boeken en lezingen. De Zeeuwse slavernijmanifestatie wordt afgesloten met de onthulling van het Zeeuwse slavernijmo- nument op 1 juli 2005. In het Zeeuws Archief is van 3 juli 2004 - 8 janu ari 2005 een tentoonstelling te zien met de titel 'Geboeid door het Zeeuwse slavernijverleden'. Deze tentoonstelling heeft als thema de transat lantische driehoekshandel. Het Zeeuws Archief maakt vooral gebruik van documenten uit het omvangrijke archief van de Middelburgsche 10

Stad en lande | 2004 | | pagina 12