"PRAET" EEN GESPREK MET THEO SPINNEWIJN, BOEKHANDELAAR EN UITGEVER TE ZIERIKZEE Van jongs af aan wist hij het al: een winkel, dat is het leukste wat er is. Maar wat voor soort handel zou hij gaan drijven? Literatuur en sport waren zijn hobby's. Wat zou hij kiezen, een boek- of een sportwinkel? ledereen op Schouwen-Duiveland weet inmiddels wat het is geworden: een boekhandel. In de pe riode dat Theo Spinnewijn in Middelburg een opleiding aan de Middelbare Detailhandelsschool volgde, gaven de lessen Nederlands van 'meneer Boom' de doorslag. Deze man wist zo boeiend te vertellen over boeken, schrijvers onder wie de Tachtigers, dat hij besloot zich in de boekenbran che te specialiseren. De liefde is nooit meer over gegaan. Theo werd in mei 1949 geboren in Vlissingen en stamt uit een echte onderwijzersfamilie. Zijn geslachtsnaam komt oorspronkelijk uit België, uit de streek rondom leper. Tijdens de Franse Revolutie kwamen ze in de omgeving van Aardenburg terecht. Het is daar geen grote 'volksstam' geworden, iedereen die Spinnewijn heet is traceerbaar als familielid. Voor Theo geen klaslokaal met lastige kinderen, maar papier, veel papier, met prachtige teksten en de specifieke reuk van drukinkt. Hij stippelde het pad uit, waarlangs hij zijn doel kon bereiken. Dit was geen kort pad. Na de Detailhandels school doorliep hij een stagejaar bij een VNU- boekhandel in Eindhoven, daarna werkte hij een paar jaar als eerste verkoper op de boekenafde- ling van Vroom en Dreesmann, en vervolgens een paar jaar als bedrijfsleider bij de Elsevierboek- handel Van Leeuwen in Roosendaal. Een speciaal vakdiploma ontbrak nog, maar een tweejarige vakopleiding vulde dit aan. Het was een fantasti sche cursus, veel cultuurgeschiedenis en weinig management. Dat had hij immers al op de Detailhandelsschool gehad. Er was genoeg geleerd; tijd voor de praktijk. Theo aanvaardde een baan bij uitgeverij Unieboek als vertegen woordiger voor Zuid-Nederland. Zes plezierige jaren waren het, waarin hij alle boekhandels in de streek bezocht en ook watersportwinkels die boeken over watersport verkochten. Zo pikte hij nog een klein graantje mee van die andere oude liefde. Intussen was hij getrouwd en had een gezin gesticht, en werd de wens om een eigen bedrijf te hebben heviger. De eigenaar van boekhandel Fey in Middelburg wilde graag een werknemer die op den duur het bedrijf kon overnemen. Het leek een mooie kans, die helaas tegenviel. Overname zat er niet in en Theo ging naar iets anders uitkijken. Zijn opvolger daar werd Elly Kloos en gedurende een korte periode werkten ze samen. Er werd kennisgemaakt met haar part ner Jan Bruijns. Als viertal konden ze het zo goed vinden en zaten ze wat ambities betrof zó op dezelfde lijn, dat al vlug besloten werd om samen iets op te zetten. In 1986 vonden ze een pand in Goes, aan de Gasthuisstraat. Er werden plannen gemaakt en uitgevoerd en zelfs het hele interieur timmerden ze zelf in elkaar. Een origine le naam kiezen was niet moeilijk. Allemaal had den ze het boek De koperen tuin van Simon Vestdijk gelezen en allen vonden ze dit een hoog tepunt in de literatuurgeschiedenis. Dus opende in 1988 boekhandel 'De Koperen Tuin' zijn deu ren. De taken waren duidelijk verdeeld. Jan was de uitgever, Elly en Theo deden de boekhandel en Theo's vrouw Ine was verantwoordelijk voor de boekhouding. De timing was perfect. Boekhandel De Jonge, die ook veel kantoorartikelen verkocht, sloot omdat de Oosterschelde werken gereed waren en Van Klaveren kromp in. Na driejaar hield de buurman - een juwelier - ermee op en zijn pand werd aangekocht en toegevoegd. Jan Bruijns gaf heel veel Zeeuwse boeken uit. Een bestseller was De Ramp geschreven door Kees Slager. De eerste druk had een oplage van 5000 stuks, maar al snel bleek dat er landelijk belang stelling was voor deze publicatie. Er werd beslo ten tot een tweede druk, en na de derde druk volgde zelfs een vierde. Uiteindelijk werden er ongeveer 30.000 exemplaren verkocht. Slechts één andere uitgave van het bedrijf, een boek over Mondriaan, behaalde ooit eenzelfde hoge oplage. 12

Stad en lande | 2004 | | pagina 14