I -f* V- Theo Spinnewijn als uitgever op de Vismarkt in Zierikzee (foto Jan-Bert Eggink) In Zierikzee dreef Herman de Vries een boekhan del annex drukkerij. Eerst aan de Melkmarkt en later aan het Havenplein. Op en gegeven moment overleed De Vries en zocht zijn weduwe een opvolger. In 1991 besloot De Koperen Tuin om het bedrijf over te nemen. Na een interne ver bouwing en aanpassing van de voorgevel gingen de nieuwe eigenaren vol enthousiasme aan het werk in Zierikzee. Jan en Theo deelden de werk week in Zierikzee. Ze waren gewaarschuwd: "In Zierikzee kun je geen boeken verkopen". In de zaak had men 60% kantoorartikelen en 40% boeken verkocht. Het was een uitdaging om die getallen om te draaien. Maar Theo en Jan zagen het helemaal zitten en het lukte wonderwel. De collectie werd vooral op kwaliteit uitgebreid en als een boek niet op voorraad was, werd het besteld en binnen twee of drie dagen leverbaar. Het liep zo goed, dat Theo steeds minder in Goes werkte en daar eigenlijk een beetje uit groeide. In 1995 besloten de vrienden uit elkaar te gaan en werd de Zierikzeese boekwinkel eigendom van Theo en Ine Spinnewijn. In 1998 volgde nog een verbouwing - net als in 2000 - waarbij de tijdens de kinderboekenweek geopende kinderboeken afdeling werd toegevoegd. De winkel trekt men sen van heinde en ver, onder meer Goeree- Overflakkee en zelfs de regio Rotterdam. Boekhandel Donner in die stad is natuurlijk ook een geweldige zaak, maar sommige mensen ver dwalen er, vinden deze te groot. Boekhandel De Vries biedt dan een goed alternatief. Om de veranderingen op de boekenmarkt te schetsen vertelt Theo dat er in de tijd dat hij als vertegenwoordiger werkte er in Zeeland wel veer tig boekwinkels waren, en tegenwoordig maar vier grote en enkele kleine. Schaalvergroting is een must. Een andere bedrijfstak waarmee Spinnewijn zich bezighoudt zijn diverse regionale uitgaven. Hij beschouwt het als zijn taak om datgene wat er aangeboden wordt en typisch Schouwen- Duivelands of algemeen Zeeuws is, uit te geven en zo een stukje regionale geschiedenis vast te leggen. Schouwen-Duiveland is niet interessant voor landelijke uitgevers. Het gebied is te klein om een grote oplage te kunnen laten drukken. Heel divers zijn de onderwerpen van zijn uitga ven, zowel in het Nederlands als in het dialect. Elke aanbieding wordt serieus bekeken, maar helaas ook een enkele keer afgekeurd. Een groot succes is de uitgave van zijn Zeeuwse kwartetspel geworden, evenals die van de duo-puzzel van Zeeland. Deze twee dingen hebben een groter verspreidingsgebied, heel zeeland, in plaats van alleen Schouwen-Duiveland, wat natuurlijk gemakkelijker is voor de verkoop. Theo Spinnewijn is inmiddels 38 jaar met veel plezier boekhandelaar. Hij hoopt nog enige jaren door te gaan. Zoals voor veel mensen, maar voor hem in het bijzonder geldt: van boeken krijg je nooit genoeg! Betty Blikman - Ruiterkamp 13

Stad en lande | 2004 | | pagina 15