ROTONDE VAN WESTENSCHOUWEN VOL FIETSEN De Westhoek van Schouwen-Duiveland is in de eerste twee decennia van de twintigste eeuw ontdekt door liefhebbers van de weldadige invloed van strand en zeebad. Duinovergang 'De Grote Trap' aan het eind van de Steenweg werd aan het eind van de jaren dertig van de vorige eeuw voorzien van een rotonde. De Grote Trap was bij de badgasten een geliefd punt om de duinen te bestijgen, met als doel een geschikt plekje in het zand beneden. Na de Tweede Wereldoorlog heeft de toename van het aantal strandbezoekers en verandering van hun wensen, natuurlijk ook in Westenschou- wen voor verlies van authenticiteit gezorgd. Maar mooi is de 'locatie rotonde' nog steeds. Weliswaar springen daar paviljoens in het oog voor verkoop van patat en ijs, met bonte reclameopschriften, maar zien we ook nog de grove den, duinwilg, botanische roos en duin roos in het perk van de rotonde en de vegetatie rondom. Het is daarom des te spijtiger dat bij warm weer de bezoekers van het strand hun fietsen niet alleen neerzetten op het daarvoor aangelegde terrein, dat op steenworp afstand is gelegen en waarop een groot bord èn een wegwijzer bij de trap duidelijk attenderen. Hun rijwielen staan en liggen rondom de hele rotonde en zelfs in groten getale in het middenperk. Omdat de drukbezochte toeristische plekken in de gemeente Schouwen-Duiveland bij alle weer typen een lust voor het oog zouden moeten zijn, zou hierop eigenlijk wat moeten worden bedacht. Een eenvoudig, laag hekwerkje rondom het perk bijvoorbeeld, zou al een hele verbetering kunnen zijn. Een dergelijke afzetting kan ervoor zorgen dat de fietsen niet meer in het perk wor den achtergelaten. Dit verwaarloosde ronde per ceeltje duinvegetatie, jarenlang in gebruik als 'fietsenstalling', kan na plaatsing van een hek werkje weer op orde worden gebracht. Door het aanpakken van het perk zou in elk geval de meest storende 'opeenhoping' van fietsen kun nen verdwijnen. De rotonde van Westenschouwen in de jaren vijftig Het perk van deze rotonde in juni van van de vorige eeuw (Zeeuws Archief, prentbriefkaart dit jaar (foto redactie) collecties Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen) 14

Stad en lande | 2004 | | pagina 16