NATIONAAL MONUMENT WATERSNOOD 1953 Bij de organisatie van 'Delta 2003' is het idee ontstaan om te proberen de status van 'Nationaal Monument' voor de tastbare herinne ringen aan de watersnoodramp van 1953 bij Ouwerkerk te verkrijgen. Na veel overwegingen werden op 6 november 2003, vijftig jaar na de sluiting van het laatste dijkgat bij Ouwerkerk, door minister Remkes de vier caissons, met de omgeving, tot 'Nationaal Monument Watersnood 1953'verklaard. De stichting Om de belangen van het 'Nationaal Monument' te kunnen behartigen, is de Stichting Nationaal Monument Watersnood 1953 opgericht. Het doel hiervan is: het ontwikkelen en daarna het beheren van het caissoncomplex en zijn omgeving. Er bestaat een nauwe samenwerking met de Stichting Caissons Ouwerkerk, de beheerster van het Museum Watersnood 1953. Deze stichting zal in de toekomst verantwoordelijk zijn voor de exploitatie van het gehele complex. De Stichting Nationaal Monument Watersnood 1953 zal dan optreden als haar beheersstichting. De nieuwe stichting heeft een bestuur en kan daarnaast een raad van advies instellen. Hierin kunnen de betrokken organisaties c.q. overheden zitting nemen (provincie, gemeente, waterschap, Staatsbosbeheer, Nationaal Park Oosterschelde, woningcorporatie, heemkundige kring). Een comité van aanbeveling, passend bij een organisatie als deze, is aangezocht. De omgeving Het project omvat zoals opgemerkt, behalve de vier caissons, ook de omgeving. Immers de aan wezigheid van de kreken, het restant van de oude zeedijk, de inlagen, de nieuwe zeedijk en het natuurgebied rondom de kreken, herinnert even eens direct aan de ramp van 1 februari 1953. De vier caissons zullen ingericht en met elkaar verbonden worden, zodat er een logische 'ver haallijn' ontstaat vanuit het Museum Watersnood 1953 naar de omgeving waarin de lidtekens nog zichtbaar zijn. Het project Aan de hand van bijgevoegde kaart volgt hier een nadere uitleg. In caisson 01 van het complex blijft het museum zoals het nu is, hier vindt men 17

Stad en lande | 2004 | | pagina 19