de gehele Dienstdoende Schutterij in staat van paraatheid gebracht, om indien nodig te hulp te kunnen schieten. In de stad plakte men de speciaal uitgevaardigde proclamatie van de burgemeester aan. Samenscholingen van meer dan vijf personen "op de openbare straten, pleinen en wegen der gemeente" waren verboden volgens deze bekendmaking. Op de eerste aanmaning dienden samengeschoolde personen zich te verwijderen. Ongehoorzaamheid zou als "oproerige hande ling" worden beschouwd. Het ingooien van rui ten kon volgens de Strafwet worden bestraft met een maand of zelfs met een jaar gevangenisstraf! Vijf patrouilles, elk bestaande uit vijf agenten, hielden vanaf zeven uur in de gehele bebouwde kom een oogje in het zeil. In het bijzonder sur veilleerde de sterke arm op de Dam, zijnde de straat waar gewoonlijk de meeste drukte is en waar de volksoploopen meestal zijn aange vangen". En het werd inderdaad weer een onrustige avond, die zaterdag, maar uit baldadige verniel zucht begane overtredingen zoals die zich de vorige avonden hadden voorgedaan, bleven uit. Alleen waagden vijftien a twintig mannen het een groepje te vormen op de hoek van de Dam, en twee aanmaningen om uiteen te gaan van niemand minder dan de politiecommissaris zelf te negeren! De "bende" moest haar uitdagend gedrag bekopen met "eenige flinke stokslagen". Te elf uur was het weer stil op straat. Een uur later gaf de burgemeester het bevel "het buiten gewoon toezigt" te beëindigen. Daarna deden, zoals gewoonlijk, de nachtwachten hun ronde. Zondag werd nagenoeg op volle sterkte geope reerd. Maar er werden geen bijzonderheden waargenomen. De Dienstdoende Schutterij was de hele dag erop voorbereid om "op het eerste alarmsein" in actie te komen. Maandag 12 oktober keerden deThoolse rijks veldwachters van buiten het eiland terug naar hun post. Zes rijksveldwachters van de Schouwen-Duivelandse buitengemeenten bleven ter ondersteuning in Zierikzee. De volgende dag vertrokken ook deze politiefunctionarissen. Het bijzonder toezicht bleef, weliswaar in afgeslankte vorm, voortduren. Op woensdag 13 oktober werd de volledige tekst van de proclamatie nog eens opgenomen op de voorpagina van de Zierikzeesche Courant, aan het slot van de als mosterd na de maaltijd geko men berichtgeving over de vergrijpen van de voorgaande week. Omdat alles weer onder controle was in zijn gemeente deelde burgemeester Ermerins mee in zijn schrijven van 19 oktober 1885 aan de com missaris des konings, aan wie hij vanaf de laatste onrustige avond meermaals over de gang van zaken had gerapporteerd, dat zijn bijzondere "voorschriften van politie" die dag waren inge trokken. De commissaris liet daarop de eveneens al op de hoogte gestelde minister van Binnenlandse Zaken weten, dat in Zierikzee geen dreiging van onrust meer te bespeuren viel. De Zierikzeeënaars kregen nu de gelegenheid alle spanning en sensatie van de voorgaande week te verwerken. Misschien hadden zij wel de meest grootschalige uiting van protest van 'jong Zierikzee' van hun eeuw meegemaakt! Geraadpleegde bronnen - A. J. Barth, 'Inventaris van het archief van de Vrije Evangelische Gemeente te Goes 1841 - 1982, Goes 1982 (inleiding). - E. S. C. Erkelens - Buttinger e.a., De kerk en de Nederlanden. Archieven, instellingen, samenle ving, Hilversum 1997. - Zeeuwse Bibliotheek, Zierikzeesche Courant. Nieuws- en Advertentieblad voor het arrondis sement Zierikzee, 14 oktober 1885 (voorpagi na). - Zeeuws Archief, Archief Provinciaal Bestuur 1851-1910, inv.nr. 2602. 21

Stad en lande | 2004 | | pagina 23