EXCURSIE NAAR RIJSSEL Doordeweeks rij ik graag met u mee, meester Vuverbarge, maar niet op zondag". Tijdens een van de vakanties was er in de omge ving van Welgelegen een nieuwe boerenknecht gekomen met de naam 'Bil'. In al mijn preutsheid vond ik dat zo'n naam absoluut niet kon. Zelfs bij het horen van het woord 'bips' kreeg ik al rode wangen, laat staan bij het woord 'bil'. Later heb ik aangenomen dat het hier de Engelse voor naam Bill betrof. Op het moment dat ik dit opstel schrijf, is zojuist het Mededelingenblad Stad en Lande van novem ber 2003 door de brievenbus gegleden. In de rubriek 'Van de redactie' las ik iets over Adriaan Bil en Leendert Vijverberg, molenaars te Zierikzee. Wellicht heette de boerenknecht van zijn voornaam dan toch geen 'Bill', maar was zijn achternaam gewoon 'Bil'. Gelukkig krijg ik tegen woordig van het schrijven van het woord 'bil' geen rode wangen meer. Logeren op Voorne Na het overlijden van mijn grootvader hadden wij in Schuddebeurs geen pied-a-terre meer en dus moesten wij zoeken naar een andere vakantiebe stemming. Deze werd gevonden in Rockanje, waar de jongste zuster van opa Vijverberg, tante Jannetje, woonde. Zij woonde daar met oom Piet, die daar prediker van een kerkgenootschap was. Tijdens de voorbereidingen van een feestavond in de kerkzaal werd mijn vader voorgesteld aan een aantal autochtonen. Mijn vader was een goed organisator en stak graag de handen uit de mou wen. Op een bepaald moment werd hij voorge steld aan zijn Rockanjese tegenpool. Mijn vader stak zijn rechterhand naar hem uit en sprak "De Goede". Even werd het onheilspellend stil, gevolgd door een kort gegniffel van de omstan ders. Toen stelde de ander zich naar waarheid voor met "De Beste", wat gevolgd werd door enig gelach. Terug naar Schouwen Het jaar na mijn laatste vakantie in Zeeland trok ik op de fiets door Engeland, ook weer een eiland. Met mijn vrouw keerde ik terug naar het vakantieparadijs uit mijn jeugd. Wij brachten op Schouwen-Duiveland onze wittebroodsweken door in Hostellerie Schuddebeurs, niet in maar vlak naast het grootouderlijk huis. A. R de Goede Dit jaar gaat de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland voor het eerst in haar 65- jarige geschiedenis naar Frankrijk,voor de jaarlijk se excursie. Dit belooft een grandioos uitstapje te worden! Rijssel ligt ongeveer twintig kilometer ten zuiden van de Belgisch-Franse grens, in het Departement Nord. Dit jaar is Rijssel de culturele hoofdstad van Europa, de reden waarom daar in dit tijdsbestek extra culturele activiteiten zullen plaatsvinden. De stad is ontstaan rond een elfde-eeuwse burcht op een eilandje in de rivier de Deule. Boudewijn V, graaf van Vlaanderen, bouwde deze burcht. Het werd de tweede hoofdstad van het graafschap Vlaanderen. De stad ontwikkelde zich dankzij de lakennijverheid en de lakenhandel tot een belangrijk verkeersknooppunt; vanwege de ondiepte van de rivier moesten de goederen namelijk hier overgeslagen worden. Lodewijk XIV, de koning van Frankrijk veroverde in 1667 deze belangrijke stad. Voortaan werd het hier tot aan de kust bij Duinkerken Frans- Vlaanderen genoemd. Rijssel vond de koning te Vlaams klinken, dus maakte hij er Tllle' van 9

Stad en lande | 2004 | | pagina 11