'EEN KIST MET EEN VERHAAL' HERINNERINGEN AAN BEWONERS VAN VILLA MAJA IN SCHUDDEBEURS In ons huis in Hoofddorp staat in de gang, onder de trap, een zwarte kist. Zij is een meter lang en de breedte en hoogte bedragen beide een halve meter. De kist is vanbinnen bekleed met stevig bruin papier en op de buitenkant bevindt zich ijzerbeslag, sloten en de letters "S. de V.", naar later bleek de afkorting van de naam van een vroegere eigenaar. Toen ik vele jaren geleden een gezin ging stich ten, kwam deze hutkoffer van Kerkwerve naar "Ollangd" als een verzekering van mijn ouders voor het motvrij opbergen van de wintervoorraad dekens. Dat mijn vader en moeder hadden op hun beurt deze kist jaren daarvoor cadeau gekre gen van "tante Lien en oom Niek Vermeulen" zei niets over de afkorting "S. de V.". Hoe kwam de kist aan haar letters? Overlevering binnen de familie en enig speurwerk bij het Centraal Bureau voor Genealogie in Den Haag, leerde dat de oplossing moest worden gezocht in de richting van de bovengenoemde "tante Lien Vermeulen". Zij was op 20 mei 1885 in Overschie geboren als Leuntje Lokker. Ze werd verpleegster en later directrice van een zieken huis. Op 15 juli 1914 trouwde zij in Batavia met de gouvernementsarts dr. August Anton Scharp de Visser (S. de V.l), die de kist mee naar Nederlandsch-lndië had genomen. Samen kregen ze in 1918 een zoon Pieter August (Guus), met wie ze in het begin van de jaren twintig een lang verlof in Nederland doorbrachten. Bij de heen- en terugreis heeft de kist toen waarschijnlijk ook haar diensten bewezen. In Indië is de kist bij een aantal verhuizingen eveneens goed van pas geko men, want dr. Scharp de Visser werd inspecteur voor de volksgezondheid, eerst in Zuid-Sumatra en later in Midden-Java. Zijn eigen gezondheid liet hem echter in de steek met als gevolg dat hij in 1926 overleed. Zoals destijds gebruikelijk gingen de vrouw en kinderen van overleden Indië-gangers zo spoedig mogelijk naar Nederland terug. Leuntje ging met haar zoon en met de zwarte kist uit dit verhaal aan boord van het bekende passagierschip 'Johan van Oldenbarneveldt' voor de vier weken durende bootreis. Tijdens deze reis raakte ze bevriend met de kapitein, de in 1878 in Den Helder geboren Nicolaas Jan Vermeulen. De vriendschap zette zich bij terugkomst in Nederland voort en verliep zodanig, dat zij na verloop van tijd in Bussum gingen samenwonen. Toen Nicolaas Vermeulen ("oom Niek") in 1937 werd gepensioneerd kochten zij het huis nummer B89 in Noordgouwe: Villa Maja in Schuddebeurs (thans Donkereweg 88). De bekende meubelhan delaar Pander uit Den Haag, met wie ze bevriend waren, kreeg opdracht om het landhuis in te richten rondom de vele Indische stukken en schil derijen van bekende Nederlandse schilders die zij reeds in eigendom hadden. Een grote auto voor de deur van Maja en een plezierjacht in de haven van Zierikzee completeerde een en ander en Leuntje Scharp de Visser - Lokker omstreeks 1970 (foto collectie auteur) Nicolaas Jan Vermeulen omstreeks 1950 (foto collectie auteur) 15

Stad en lande | 2004 | | pagina 17