zorgde er mede voor dat ze spoedig werden opgenomen in de kring van Schouwen-Duive- landse notabelen. Ook werd Maja een gastvrij huis voor hun vele vrienden uit vroeger tijden, die Schouwen-Duiveland wel eens van nabij wilden bekijken. Onder anderen de bekende toneelspeel ster Fie Carelsen was er regelmatig te logeren. Ondanks alle rijkdom bleef het paar met beide benen op de grond staan. Met name Leuntje was niet bang om in tijden van nood de helpende hand uit te steken. Van 1944 tot omstreeks 1950 was ze, in een moeilijke tijd, een gewaardeerd bestuurslid van het district Schouwen-Duiveland van het Rode Kruis. Een rapport van genoemde vereniging uit die tijd vermeldt haar als "een zeer krachtige persoonlijkheid". Toen eind van de jaren veertig het doktershuis in Noordgouwe afbrandde, werd het doktersgezin met vijf opgroeiende kinderen meer dan een jaar gastvrij onderdak op Maja geboden. Op 1 februari 1953 vluchtte de bevolking van Kerkwerve naar Noordgouwe en Schuddebeurs. Meer dan twin tig Kerkwervenaren werden in het huis onderge bracht, van eten voorzien en te slapen gelegd. Tijdens de ernstige ziekte van mijn grootvader in 1942, hoefde mijn grootmoeder maar te kikken en haar overbuurvrouw Leuntje stond paraat. Drie maanden lang heeft ze mijn opa tot aan zijn overlijden dag en nacht verzorgd. De nauwe band van onze familie met "tante Lien en oom Niek" stamt uit die tijd en heeft uiteindelijk ervoor gezorgd dat de kist nu bij ons in Hoofddorp in de gang staat. Het heeft deze twee mensen "op Maja" echter niet meegezeten. Al in het begin van de Tweede Wereldoorlog sneuvelde hun zoon en stiefzoon Guus. In 1944 werd Noordgouwe met de rest van Schouwen-Duiveland geïnundeerd en ver dween de weelderige beplanting van Villa Maja. Evenals bijna alle inwoners van Schouwen- Duiveland werden ook "oom Niek en tante Lien" geëvacueerd, waardoor de Duitsers vrij spel kre gen in het huis met zijn prachtige inboedel. De overheid bevroor na de oorlog de pensioenen waardoor het echtpaar de levenswijze drastisch diende aan te passen. Met beperkte middelen slaagden de echtelieden erin Maja weer toonbaar te maken. De evacuatie van 1953 deed voor het inmiddels bejaarde paar echter de deur dicht. Villa Maja werd verkocht aan de chirurg van het Noordgouwse ziekenhuis en de vroegere eige naars vertrokken naar een flat aan de Sportlaan in Den Haag. Daar hebben "tante Lien" en "oom Niek" tot hun dood in respectievelijk 1969 en 1972, een aangename levensavond doorge bracht. Maar de jaren van Maja, Schuddebeurs en Schouwen-Duiveland bleven altijd hun gou den tijd! Ze zijn nog heel vaak op bezoek geweest. Rinus van Langeraad KAzn. Villa Maja in Schuddebeurs op een prentbriefkaart van omstreeks 1910 (Zeeuws Archief, collectie Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen) 16

Stad en lande | 2004 | | pagina 18