dan verachtelijk maakten, op zijn misschien voor immer vervlogen huiselijk geluk, opzijn bekentenis, zonder welke een veroordeling niet mogelijk zou zijn en op de door terging opgewekte drift. Tot slot van de zitting kreeg Pieter Goudzwaard het woord, die niet meer wist te zeggen dan dat hij hoopte op een genadige straf. Een week later deed het Provinciaal Gerechtshof uitspraak. Het hof achtte bewezen dat Pieter Goudzwaard zijn slachtoffer niet alleen twee slagen had gegeven, maar alle verwondingen aan Hubrecht Bal had toegebracht. Men had geen bewijzen kunnen vinden dat hij hem van het leven had willen beroven, waardoor hij alleen wegens het toebrengen van letsel, waardoor het slachtoffer meer dan twintig dagen niet had kunnen werken, kon worden veroordeeld. De uitspraak van het hof luidde dat Pieter Goudzwaard tot een correctionele gevangenisstraf van vijf jaar werd veroordeeld, alsmede in de kosten van het proces. Terwijl Pieter nog in de strafgevangenis in Middelburg zat, beviel zijn vrouw op 6 april 1866 van een dochter, die de naam Johanna Lena kreeg en waarvan grootvader Goudzwaard aangifte deed op het gemeentehuis. Op 26 mei 1866 werd Pieter Goudzwaard overgebracht naar de strafgevangenis in Hoorn, waar hij zijn straf heeft uitgezeten. Na de gevangenisstraf Toen Pieter Goudzwaard na vijf jaar uit deze inrichting werd ontslagen, keerde hij terug naar zijn gezin in Nieuwerkerk, waar hij zijn dochter voor het eerst kon zien. Korte tijd later stierf zijn moeder en een jaar later trouwde zijn vader met Cornelia Janna Nelisse van der Werf, weduwe van Domus Haze. In de periode 1873 - 1876 werden er in het gezin van Pieter Goudzwaard nog drie kinderen geboren, waarvan de eerste op jonge leeftijd is overleden. Waarschijnlijk omdat hij en de rest van zijn gezin in het dorp steeds op deze misdaad werden aangekeken, hebben ze niet lang hierna het dorp verlaten en buiten de provincie een nieuw bestaan opgebouwd. De vader van het slachtoffer, Johannis Bal stierf op 5 juli 1867. Zijn zoon Hubrecht bleef ongehuwd en overleed 14 maart 1888, op 56-jarige leeftijd. J. H. Midavaine Geraadpleegde bronnen - Zeeuws Documentatiecentrum (ZDC), Middel- burgsche Courant 19 november en 2 december 1865 en 10, 1113 en 18 maart 1866. - ZDC, Zierikzeesche Nieuwsbode 18 november 1865 en 14 maart 1866. - Zeeuws Archief (ZA), Archieven colleges van toezicht over de strafinrichtingen te Goes, Hulst, Kortgene, Middelburg, Oostburg, Sluis, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee, inv.nr. 327 (nr. 516) en inv.nrs. 352 (nr. 111). - ZA, Archieven ontvangers van successierechten, kantoor Zierikzee, inv.nr. 708 (nr. 2/2418) (1867) en inv.nr. 729 nr. 3/4134) (1888). - ZA, akten burgerlijke stand van Nieuwerkerk. Noten 1 Herberg De Wereld was gelegen aan het Straatpad tegenover de Bloksweg, tegenwoordig ongeveer op de overgang van de Ooststraat en de Oude Nieuwlandsweg. 2 De volgende getuigen werden op de rechtszitting gehoord: Hubrecht Bal, Johannes Bal, Johanna Bal, Marina Bom, Mattheus Johannis de Roos, C. Bom, Johanna van Dongen, Joppa Gaanderse, J. Graveleyn, M. Kort, W. Brouwer, D. van Beek, C. den Boer, W. Bal Joziaszoon, Johannes Fonteyne, Adriana Bal, H. Stouten, L. Zeeman, M. Heyboer, D. van Driel, J. van Dijke, A. Hooglander, F. van Graafeiland, Cornelis Hendrikse, H. Heule, J. K. Lette en dr. Hendrik Goemans. Bijlagen Genealogisch overzicht Goudzwaard I Jan Goudzwaard, geb. Oosterland 30 sept. 1812, overl. Nieuwerkerkl 6 juli 1876, zoon van Pieter Goudswaard en Rachel van Driel, trouwde (1) Nieuwerkerk 26 juni 1835 Johanna Tuynman, geb. Nieuwerkerk 18 febr. 1810, overl. Nieuwerkerk 2 mrt. 1873, dochter van Adriaan Tuynman en Cornelia Vijverberg, trouwde (2) Nieuwerkerk 1 mei 1874 Cornelia Janna Nelisse van der Werfgeb. Scherpenisse ca. 1825, weduwe van Domus Haze, dochter van Magdalena van der Werf (ongehuwd). Uit het eerste huwelijk te Nieuwerkerk geboren: 1. Pieter Goudzwaard, volgt II; 8

Stad en lande | 2004 | | pagina 10